Słowacja wysłała je Ukrainie. To wynik umowy z Niemcami
Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' poinformował, że jego kraj przekazał Ukrainie na mocy umowy z Niemcami 30 bojowych wozów piechoty BMP-1. W zamian Bratysława otrzyma od Berlina czołgi Leopard 2A4.
29.11.2022 | aktual.: 30.11.2022 10:19
Jak pisaliśmy na naszych łamach, Słowacja otrzyma 15 czołgów podstawowych jako rekompensatę za przekazanie 30 poradzieckich BMP-1. Z punktu widzenia Bratysławy jest to bardzo korzystna umowa – wspomniane wozy piechoty są bowiem konstrukcjami pochodzącymi z lat 50. XX w. Tymczasem niemieckie Leopardy w wariancie 2A4 były produkowane jeszcze na początku lat 90. XX w. Przypomnijmy, jakie są możliwości pojazdów, które Słowacy przekazali Ukrainie.
Słowackie BMP-1 dla Ukrainy
BMP-1 to produkowane w ZSRR bojowe wozy piechoty, które są używane również w Wojsku Polskim (w naszym kraju mają one oznaczenie BWP-1). Standardowo pojazdy te ważą ok. 13,5 t. Za ich wadę można uznać słaby pancerz, który zapewnia załodze jedynie minimalną ochronę przed atakami z broni małokalibrowej. Należy mieć jednak na uwadze, że w warunkach frontowych każde wsparcie militarne jest niezwykle cenne dla ukraińskich obrońców.
Na uzbrojenie BMP-1 składają się armata 2A28 Grom kal. 73 mm, karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm i wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14 Malutka. Wóz jest napędzany przez 6-cylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 15,8 tys. cm sześciennych. Pozwala on pojazdowi rozwijać prędkość do 50 km/h na drodze i do 5 km/h w wodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na pełnym baku BMP-1 jest w stanie przebyć dystans ok. 500 km. Wojsko Polskie planowało swego czasu modernizacje tych konstrukcji, ale ostatecznie nie zrealizowano tych planów.
Zamiast tego nasza armia postanowiła wymienić poradzieckie wozy na nowoczesne pojazdy Borsuk krajowej produkcji. Konstrukcja znana jako NBPWP (Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty) została opracowana w ramach programu, realizowanego od 2014 r. przez Hutę Stalowa Wola i jej kooperantów.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski