Potwierdzono skuteczność Stugna-P. Czołg trafiony z dużej odległości

Potwierdzono skuteczność Stugna-P. Czołg trafiony z dużej odległości

Stugna-P to broń produkcji ukraińskiej
Stugna-P to broń produkcji ukraińskiej
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Mykola Lazarenko
Adam Gaafar
21.04.2022 16:46, aktualizacja: 23.04.2022 18:09

Oprócz zagranicznych pocisków przeciwpancernych Ukraińcy używają z dobrym skutkiem broni krajowej produkcji. Jedną z nich jest Stugna-P, za pomocą której zniszczono niedawno rosyjski czołg T-72.

Według doniesień, 128. Zakarpacka Samodzielna Brygada Górsko-Szturmowa zniszczyła czołg przy użyciu Stugna-P z odległości 4,5 km. W ten sposób potwierdzono skuteczny zasięg tej broni, który – zdaniem producenta – sięga nawet 5 km. Warto nadmienić, że według niektórych źródeł Stugna-P razi wybrane cele z odległości do 4 km. Ostatni wyczyn Ukraińców pokazuje, że możliwości tej broni są jednak znacznie większe.

Ukraiński pocisk przeciwpancerny

Stugna-P to nazwa zestawów przeciwpancernych pocisków kierowanych. Broń jest produkowana przez Państwowe Kijowskie Biuro Konstrukcyjne "Łucz", które odpowiada również za konstrukcję RK-3 Korsarz (więcej o tych pociskach pisaliśmy w tym materiale).

Stugna-P stanowi wersję rozwojową ukraińsko-białoruskiego Skifa. Do uzbrojenia ukraińskiej armii wprowadzono ją w 2011 r. Zaletą tego zestawu jest fakt, że operator może odpalić i naprowadzać pocisk z dala od wyrzutni. Oprócz pocisku system jest wyposażony w panel sterowania PDU-215, składający się z płaskiego wyświetlacza i joysticka.

Do dyspozycji operatora zestawu są pocisku kal. 130 mm i 152 mm, które można odpalać w dwóch trybach: ręcznym i automatycznym. Stugna-P jest w stanie przebić pancerz o grubości 800 mm, co pozwala na skuteczne zwalczanie najnowszych czołgów.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie