Porażka Rosji w regionie. Indonezja wybrała francuskie Rafale
11.02.2022 14:37, aktual.: 24.02.2022 15:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Indonezja poinformowała o zawarciu kontraktu na dostawę 42 samolotów Rafale za 8,1 mld USD. Te dołączą do obecnie wykorzystywanych samolotów F-16 oraz Su-30.
Kontrakt obejmuje poza samolotami także pełny pakiet logistyczny, na który składa się uzbrojenie, szkolenie, pomoc w dostosowaniu indonezyjskich lotnisk oraz centrum szkoleniowe z dwoma pełnowymiarowymi symulatorami.
Dostawy wszystkich samolotów według portalu Airforce Technology mają zostać zrealizowane jeszcze w tym lub następnym roku, ale pierwsze sześć maszyn ma zostać dostarczone w ciągu najbliższych miesięcy. Najpewniej tak samo, jak w przypadku Grecji, będą to samoloty pierwotnie produkowane na użytek Armée de l'Air et de l'Espace (francuskie lotnictwo wojskowe).
Ponadto kontrakt na Rafale jest powiązany z innymi umowami dotyczącymi rozwoju okrętów podwodnych i produkcji uzbrojenia. Pierwsza z nich obejmuje zobowiązanie Indonezji do zakupu dwóch francuskich okrętów podwodnych klasy Scorpène, które zostaną zbudowane w lokalnych stoczniach.
Niestety nie znamy wersji myśliwców, ale można zakładać, że tak samo jak w przypadku ZEA, będą to maszyny w standardzie F4 będące ostatnią ewolucją tej konstrukcji. W najnowszym wariancie znajdują się ulepszone silniki Snecma M88, wyświetlacz nahełmowy dla pilotów oraz zaawansowany system diagnostyczny wykorzystujący sztuczną inteligencję (SI) o nazwie (Système de Pronostic et d’Aide au Diagnostic).
Zobacz także
Indonezja poszukiwała maszyny dwusilnikowej, mogącej wykonywać szerokie spektrum zadań, a do tego Rafale nadają się wyśmienicie. Samolot wykorzystuje najnowsze pociski powietrze-powietrze dalekiego zasięgu Meteor, bądź średniego zasięgu MICA NG. Może też atakować cele nawodne za pomocą pocisków przeciwokrętowych AM 39-Exocet bądź niszczyć cele daleko na za linią frontu dzięki pociskom manewrującym Storm Shadow/SCALP-EG.
Z kolei pokładowe działko kal. 30 mm o szybkostrzelności do 2500 strz./min już nieraz sprawdziło się w roli zapewniania bliskiego wsparcia dla sił lądowych. Samolot jest również w stanie przeprowadzić atak z użyciem broni nuklearnej za pomocą pocisku ASMP-A z głowicą termojądrową (możliwość dostępna wyłącznie dla Francji).
Zwycięstwo Francuzów jest dużą przegraną Rosji, która chciała mocniej wejść na tamtejszy rynek po problemach Indonezji z Amerykanami, którzy w latach 1999-2005 w wyniku naruszeń praw człowieka w Timorze Wschodnim nałożyli na Indonezję embargo dostaw uzbrojenia. Rosyjskie Su-35 Flanker E wygrały postępowanie w 2015 roku, ale od tamtego czasu negocjacje utknęły w miejscu, a pod koniec 2021 roku Indonezja ogłosiła skupienie się na innych opcjach.