Ponad 10 000 rdzeni w jednej obudowie

Od czwartego kwartału tego roku zajmująca się produkcją serwerów na zlecenie firma Quanta Computer zamierza dostarczać serwer S2Q montowany w szafie typu rack o wysokości 2U. Zamiast popularnych procesorów x86 lub x64 zastosowano w nim osiem układów TilePro64 firmy Tilera, z których każdy zawiera po 64 rdzenie VLIW (Very Long Instruction Word)

Ponad 10 000 rdzeni w jednej obudowie
Źródło zdjęć: © heise-online

Na jeden serwer o wysokości 2. przypada więc 512 rdzeni, które łącznie mają pobierać co najwyżej 400 W. Dwadzieścia takich serwerów mieści się w standardowej szafie typu rack o wysokości 40U lub 42U - pobierają one wówczas maksymalnie 8 kilowatów. Tilera podkreśla, że każdy układ TilePro64 zawiera dwa kontrolery MAC dla sieci Ethernet o przepustowości 10 Gb/s (10 GbE) oraz dwa analogiczne kontrolery dla Ethernetu 1 GbE. Dzięki temu przy dołożeniu kilku układów w każdym serwerze można udostępnić po szesnaście portów 10 GbE i 1 GbE.

Obraz
© Rdzenie VLIW układu TilePro64 działają pod Linuksem z kernelem 2.6 (fot. Tilera via heise-online)

Za sprawą dość niskiego poziomu poboru mocy S2. ma się szczególnie nadawać do typowych zadań związanych z przetwarzaniem w chmurze. Z kolei zapowiadany 100-rdzeniowy procesor Tile-GX ma być przeznaczony przede wszystkich do realizacji złożonych obliczeń sieciowych, dla których wielordzeniowe układy wytwarzają także inni producenci, np. Cavium, Cisco i NetLogic.

Tilera podaje, że 51. rdzeni w S2Q jest w stanie wykonać w ciągu sekundy do 1,3 biliona operacji zmiennoprzecinkowych, co oznacza podobną wydajność, którą może zapewnić osiem dwuprocesorowych serwerów z najwydajniejszymi Xeonami z serii 5000 przy znacznie mniejszym poborze mocy. Podobnie brzmiące obietnice składała niedawno firma Seamicro, będąca producentem wyposażonego w 512 procesorów Atom zestawu serwerowego SM10000; już od kilku lat Sun (a teraz Oracle) realizuje podobne koncepcje z wykorzystaniem procesorów UltraSPARC-T.

Procesory TilePro6. działają pod specjalną wersją systemu Linux z kernelem 2.6, Tilera zaś opracowała środowisko Multicore Development Environment (MDE). Rdzenie CPU przeprowadzają operacje obliczeniowe przy użyciu wartości 32-bitowych, są jednak w stanie obsługiwać także rozkazy 64-bitowe. Serwer S2Q oferuje do 64 złączy na moduły pamięci, a więc po osiem na jeden 64-rdzeniowy procesor. Tilera nie ujawniła do tej pory maksymalnej wielkości pamięci i czy stosowany jest mechanizm korekcji błędów ECC. W obudowie S2Q można ponadto zamontować do 24 dwuipółcalowych dysków twardych SATA lub SAS.

Przy okazji konferencji International Supercomputer Conference 2010 koncern SGI zapowiedział wprowadzenie pod koniec roku serwerów z procesorami Tilera.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

szafawiadomościmoc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)