Pomysłowość Ukraińców na froncie. Przerabiają rosyjskie karabiny czołgowe
Serwis Defence24 wspomina o ciekawym pomyśle Ukraińców, którzy przerabiają karabiny maszynowe z rosyjskich czołgów i wozów opancerzonych na broń ręczną. Według doniesień medialnych takich modyfikacji podejmuje się m.in. jeden z warsztatów samochodowych w Kijowie.
17.03.2022 | aktual.: 18.03.2022 10:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Defence24 zwraca uwagę, że karabiny umieszczone na stropie mogą być często używane jako broń ręczna od razu po demontażu. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku karabinów maszynowych PKT/PKTM, które są sprzężone z armatą.
Ukraińcy modyfikują karabiny czołgowe
Nie oznacza to, że Ukraińcy rezygnują z odzyskiwania tej broni. "W takich wypadkach należy dokonać pewnych modyfikacji, usunąć elektrospust i zainstalować ten klasyczny. Dodatkowo należy doposażyć je w mocowania pod nowe przyrządy celownicze, ponieważ bazowe PKT/PKTM ich nie posiadają" – wyjaśnia Defence24. Przerabianiem takich właśnie karabinów zajął się pewien warsztat samochodowy w Kijowie, co przedstawiono w poniższym materiale kanału France 24:
Przyjrzyjmy się bliżej tej broni. PKT/PKTM jest jedną z wersji radzieckiego karabinu maszynowego PK/PKM. Jego produkcja rozpoczęła się na początku lat 60. i trwa do dziś. Karabin został opracowany przez biuro konstrukcyjne Kałasznikowa. W PK/PKM wykorzystuje się naboje 7,62x54 mm R, które stworzono w Rosji już pod koniec XIX wieku.
Wersja PKT weszła do uzbrojenia w 1962 r. Cechą charakterystyczną tej broni jest duża energia wystrzelonego pocisku przewyższająca nawet dwukrotnie energię pocisku wystrzelonego z karabinka AK. Donośność skuteczna karabinu PKT wynosi ok. 1000 m, a maksymalna – ok. 3800 m.
Należy wspomnieć, że w przeciwieństwie do RKM-ów (ręcznych karabinów maszynowych) broń montowana na czołgach ma elektronicznie sterowany spust i nie posiada kolby. Serwis Auto Świat zwraca uwagę, że taki karabin charakteryzuje się również grubszą lufą. Po przerobieniu może być on jednak stosowany jako broń ręczna wykorzystywana przez żołnierzy i obronę cywilną.
Warto zaznaczyć, że we wszystkich wersjach opisywanego karabinu szybkostrzelność praktyczna wynosi 250 strz./min. Jest to większa wartość niż w klasycznym AK, w którym wynosi ona 40-100 strz./min. (przy czym szybkostrzelność teoretyczna w klasycznym Kałasznikowie to 600 strz./min.).
Prędkość początkowa pocisku wystrzelonego z każdej dostępnej wersji PK/PKM sięga 825 m/s. Karabin ma długość od 1098 do 1196 mm. W wariancie PKT lufa ma 722 mm długości, nie wliczając w to tłumika płomienia. W pozostałych wersjach długość lufy wynosi 605 mm. Karabin waży od 7,5 do 10 kg.