Pomoc z zaskakującej strony. Uzbrojenie przeciwlotnicze z Jordanii trafi do Ukrainy

Pomoc z zaskakującej strony. Uzbrojenie przeciwlotnicze z Jordanii trafi do Ukrainy

Przeciwlotnicze działo samobieżne Gepard
Przeciwlotnicze działo samobieżne Gepard
Źródło zdjęć: © gettyimages
oprac. MT
13.11.2023 11:53, aktualizacja: 13.11.2023 12:15

USA odkupiły od Jordanii 60 samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, by wysłać je Ukrainie. Jak informuje holenderski dziennik "De Telegraaf", uzbrojenie zostało wcześniej sprzedane Ammanowi przez Holandię. Ze względu na swoje cechy i wyposażenie, Gepardy, które były wysyłane na front już wcześniej przez inne kraje, wykazują wysoką skuteczność w walkach z Rosjanami.

Amerykański rząd zapłacił za tę transakcję 110 mln euro. Jak przypomina holenderki dziennik, rząd premiera Marka Ruttego sprzedał wyprodukowane w Niemczech działa przeciwlotnicze w 2016 r. Trafiły do Jordanii za 21 mln euro, co gazeta określiła jako "śmieszną cenę". Transakcja była wówczas krytykowana jako osłabianie niderlandzkich sił zbrojnych.

Holenderskie działa Gepard teraz trafią do Ukrainy

Holenderka gazeta zauważa, że Gepard potrafi zestrzelić nawet samoloty i helikoptery, ale Ukraina będzie wykorzystywać te systemy głównie do obrony przed dronami. Może chodzić m.in. o drony Shahed, które dostarcza Iran i które w najbliższym czasie będą produkowane na większą skalę także na terenie Rosji. Są to jednostki, którymi najedźcy atakują nie tylko sprzęt wojskowy Ukraińców, ale także ich infrastrukturę krytyczną i miasta.

"De Telegraaf" zauważa, że pozwoli to na oszczędzanie amunicji do droższych systemów przeciwlotniczych, takich jak Patriot czy Iris-T, ponieważ wykorzystywanie ich do strącania stosunkowo tanich dronów jest nieekonomiczne, a na dłuższą metę nawet niemożliwe (zabrakłoby amunicji).

Chociaż korzenie samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard sięgają lat 60. i 70., wciąż jest to broń dobrze radząca sobie na polu bitwy. Zostały zbudowane na podwoziu niemieckiego czołgu Leopard 1, dzięki gąsiennicowej trakcji i silnikowi o mocy 830 KM Gepardy są w stanie poruszać się także po trudnym terenie, a na drogach utwardzonych osiągać prędkość do 65 km/h.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Geprady są wyposażone w dwie sprzężone armaty przeciwlotnicze Oerlikon KDA kal. 35 mm o szybkostrzelności 550 strz./min każda (z zapasem amunicji do 640 szt.).

Dzięki wbudowanej stacji radiolokacyjnej niemieckie systemy mogą samodzielnie prowadzić obserwację sytuacji w powietrzu i namierzać wrogie jednostki latające. Wykrywanie celów jest możliwe na dystansie do 15 km. Efektywny ostrzał może być prowadzony na dystansie do 4 km lub 5 km (w zależności od użytej amunicji).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie