Już się z tym nie kryją. Rosja zwiększa produkcję dronów Shahed

Ukraiński wywiad nie ma wątpliwości co do tego, że Rosjanom udaje się realizować działania zmierzające do zwiększenia produkcji dronów Shahed. To stosunkowo tania, prosta w budowie broń, która już teraz jest wykorzystywana na szeroką skalę do ataków nie tylko na cele wojskowe, ale również na obiekty infrastruktury krytycznej i ludność cywilną.

Pozostałości drona Shahed-136 znalezione w Charkowie po rosyjskim ataku powietrznym
Pozostałości drona Shahed-136 znalezione w Charkowie po rosyjskim ataku powietrznym
Źródło zdjęć: © Reuters
Mateusz Tomczak

08.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 14:18

Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu, powiedział w RBC-Ukraina, że Rosjanie rozpoczęli przygotowywanie zakładu produkcyjnego, który będzie dedykowany właśnie dronom Shahed. Już wcześniej donoszono o tego typu planach Moskwy, teraz widoczne są konkretne działania.

Fabryka dronów powstaje w mieście Alabuga położonym w Republice Tatarstanu. Jest ono oddalone od granicy z Ukrainą o ponad 1000 km, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo (Ukraina atakuje obiekty na terenie Rosji, ale zazwyczaj znajdujące się w mniejszej odległości).

Fabryka dronów Shahed w Rosji

Jednocześnie Wadym Skibicki zaznaczył, że wedle informacji ukraińskiego wywiadu Iran zrealizował już pierwsze kontrakty zawarte z Rosją, które dotyczą dostaw wstępnie zmontowanych tego typu dronów kamikadze. Aktualnie transporty dronów Shahed do Rosji są prawdopodobnie ograniczone do małych partii wstępnie zmontowanych egzemplarzy i komponentów potrzebnych do produkcji. Wcześniej były to głównie gotowe drony.

Ukraiński wywiad szacuje, że Rosja zamierza produkować w nowym zakładzie co najmniej 200 dronów Shahed miesięcznie. Docelowo montaż może odbywać się także od podstaw, na bazie komponentów pochodzących nie tylko z Iranu. Szacuje się, że koszt przygotowania jednego modelu Shahed-136 nie przekracza 20 tys. dol. Budowa mniejszego Shahed-131 może być jeszcze tańsza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Egzemplarze produkowane w Rosji (do tej pory nie odbywało się to na szerszą skalę) są oznaczane jako Geran-2, ale pod względem konstrukcji i możliwości niczym nie różnią się od irańskich odpowiedników.

Shahed-131 cechuje się zasięgiem do ok. 900 km, podczas gdy w Shahed-136 został on zwiększony do ponad 2 tys. km. Maksymalna prędkość tych dronów jest podobna, sięga ok. 190 km/h.

Poza zasięgiem najważniejsza różnica jest związana z wymiarami i wagą ładunku, jaki może być przenoszony. Shahed-131 jest wyposażany w głowicą bojową, która ma ok. 15 kg. W Shahed-136 element ten waży nawet 40 kg.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

militariawojna w Ukrainiedrony
Wybrane dla Ciebie