Już się z tym nie kryją. Rosja zwiększa produkcję dronów Shahed

Już się z tym nie kryją. Rosja zwiększa produkcję dronów Shahed

Pozostałości drona Shahed-136 znalezione w Charkowie po rosyjskim ataku powietrznym
Pozostałości drona Shahed-136 znalezione w Charkowie po rosyjskim ataku powietrznym
Źródło zdjęć: © Reuters
Mateusz Tomczak
08.11.2023 14:08, aktualizacja: 09.11.2023 08:07

Ukraiński wywiad nie ma wątpliwości co do tego, że Rosjanom udaje się realizować działania zmierzające do zwiększenia produkcji dronów Shahed. To stosunkowo tania, prosta w budowie broń, która już teraz jest wykorzystywana na szeroką skalę do ataków nie tylko na cele wojskowe, ale również na obiekty infrastruktury krytycznej i ludność cywilną.

Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu, powiedział w RBC-Ukraina, że Rosjanie rozpoczęli przygotowywanie zakładu produkcyjnego, który będzie dedykowany właśnie dronom Shahed. Już wcześniej donoszono o tego typu planach Moskwy, teraz widoczne są konkretne działania.

Fabryka dronów powstaje w mieście Alabuga położonym w Republice Tatarstanu. Jest ono oddalone od granicy z Ukrainą o ponad 1000 km, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo (Ukraina atakuje obiekty na terenie Rosji, ale zazwyczaj znajdujące się w mniejszej odległości).

Fabryka dronów Shahed w Rosji

Jednocześnie Wadym Skibicki zaznaczył, że wedle informacji ukraińskiego wywiadu Iran zrealizował już pierwsze kontrakty zawarte z Rosją, które dotyczą dostaw wstępnie zmontowanych tego typu dronów kamikadze. Aktualnie transporty dronów Shahed do Rosji są prawdopodobnie ograniczone do małych partii wstępnie zmontowanych egzemplarzy i komponentów potrzebnych do produkcji. Wcześniej były to głównie gotowe drony.

Ukraiński wywiad szacuje, że Rosja zamierza produkować w nowym zakładzie co najmniej 200 dronów Shahed miesięcznie. Docelowo montaż może odbywać się także od podstaw, na bazie komponentów pochodzących nie tylko z Iranu. Szacuje się, że koszt przygotowania jednego modelu Shahed-136 nie przekracza 20 tys. dol. Budowa mniejszego Shahed-131 może być jeszcze tańsza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Egzemplarze produkowane w Rosji (do tej pory nie odbywało się to na szerszą skalę) są oznaczane jako Geran-2, ale pod względem konstrukcji i możliwości niczym nie różnią się od irańskich odpowiedników.

Shahed-131 cechuje się zasięgiem do ok. 900 km, podczas gdy w Shahed-136 został on zwiększony do ponad 2 tys. km. Maksymalna prędkość tych dronów jest podobna, sięga ok. 190 km/h.

Poza zasięgiem najważniejsza różnica jest związana z wymiarami i wagą ładunku, jaki może być przenoszony. Shahed-131 jest wyposażany w głowicą bojową, która ma ok. 15 kg. W Shahed-136 element ten waży nawet 40 kg.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie