Pomoc z nieoczywistej strony. Ukraina otrzyma potężne wsparcie

Pomoc z nieoczywistej strony. Ukraina otrzyma potężne wsparcie

Fińskie moździerze zauważone w Ukrainie
Fińskie moździerze zauważone w Ukrainie
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker
Adam Gaafar
18.11.2022 12:34, aktualizacja: 18.11.2022 13:20

Finlandia podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie pakietu pomocy wojskowej o wartości 55,6 mln euro. Jest to obecnie największa kwota przeznaczona przez ten kraj na wsparcie obrońców.

W komunikacie fińskiego resortu obrony podano, że Helsinki przeznaczyły już łącznie na pomoc Ukrainie 160,4 mln euro. Najnowszy pakiet będzie dziesiątą dostawą sprzętu bojowego. Ministerstwo ponownie nie wskazało, jaka broń zostanie przekazana obrońcom, ale można się spodziewać, że nowy pakiet obejmie to, co wysyłano do tej pory. Przypomnijmy kilka fińskich sprzętów, które były już widziane na froncie. 

Fińska broń w Ukrainie 

Jak podkreśla ukraiński serwis branżowy Militarnyj, analitycy wielokrotnie rejestrowali na podstawie otwartych źródeł broń pochodzącą z Finlandii, używaną przez obrońców. Obejmuje one różne środki – od granatów po pojazdy opancerzone. Wiadomo, że Ukraińcy używają np. fińskich granatów odłamkowych m/50. Niewiele wiadomo o tej broni, ale przypuszcza się, że jest ona wykonana z pocisków moździerzowych kal. 50 mm z dodatkiem nowych fińskich miotaczy JVA 1634. 

Jak pisaliśmy na łamach WP Tech, w Ukrainie zauważono także fiński holowany ciężki moździerz 120 KRH 92 kal. 120 mm. Jest to broń o szybkostrzelności na poziomie 12-15 strz./min. i zasięgu maksymalnym 7,5 km. Moździerz jest produkowany od 1992 r. przez należącą do fińskiego resortu obrony firmę Vammas. W pełni gotowy do walki 120 KRH 92 waży ok. pół tony, a prędkość holowania może dochodzić w tym przypadku do 80 km/h. 

Kolejnym fińskim sprzętem, który widziano na froncie, są transportery opancerzone Sisu XA-180/185. Konstrukcje te, opracowane w latach 80. XX w., wykorzystują zmodyfikowane podwozie komercyjnego pojazdu ciężarowego Sisu SA-150. Produkcja seryjna tych maszyn jest prowadzona od 1983 r. Dotąd wyprodukowano ok. 1 tys. pojazdów w różnych modyfikacjach.

Transporter Sisu posiada trakcję kołową 6X6, a jego napęd stanowi silnik wysokoprężny Valmet 612 DWI o mocy 240 KM. Pojazd jest obsługiwany przez dwu- lub trzyosobową załogę i może przenosić do 10 żołnierzy desantu. Maksymalna prędkość transportera wynosi 100 km/h, a jego zasięg to 900 km. 

Fiński transporter w Ukrainie
Fiński transporter w Ukrainie© Twitter | Ukraine Weapons Tracker

Kijów może otrzymać również kolejne partie armat przeciwlotniczych 23 ItK 61, stanowiących fińską wersję radzieckich ZU-23. Według serwisu Militarnyj, z broni tej korzystają obecnie siły Ukraińskiej Obrony Terytorialnej.

Historia tego sprzętu sięga w Finlandii lat 70. XX. Helsinki zakupiły wówczas od Związku Radzieckiego i NRD podwójne działo przeciwlotnicze ZU-23-2 kal. 23-mm, które otrzymało w Finlandii oznaczenie "23 ItK 61" i nieoficjalną nazwę "Sergiej". Radzieckie działo zostało opracowane pod koniec lat 50. XX wieku i jest przeznaczone niszczenia celów powietrznych znajdujących się na wysokości do 2,5 km oraz lekko opancerzonych pojazdach na dystansach do 2 km.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie