Polskie F-16 bez bomb penetrujących. Kolejny przetarg unieważniony

Polskie F‑16 bez bomb penetrujących. Kolejny przetarg unieważniony

Polski F-16
Polski F-16
Źródło zdjęć: © NATO
Łukasz Michalik
31.01.2024 20:49

Agencja Uzbrojenia unieważniła postępowanie, którego celem było wyłonienie dostawcy broni dla polskich F-16. Tym razem unieważnienie dotyczy bomb penetrujących. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa ta broń.

Unieważnienie, uzasadnione zbyt wysoką ceną, dotyczy postępowania, które zostało ogłoszone przez Agencję Uzbrojenia w sierpniu 2022 roku. Jego celem było pozyskanie dla polskich F-16 120 bomb penetrujących o masie pomiędzy 226 do 2050 kg.

Według udostępnionej specyfikacji bomby dla polskich F-16 miały być wyposażone w system korekcji lotu, pozwalający na naprowadzanie na odbitą od celu wiązkę lasera lub za pomocą nawigacji satelitarnej, a także naprowadzanie zliczeniowe.

To kolejne postępowanie, które nie doczekało się finalizacji. Poprzednio Agencja Uzbrojenia unieważniła przetarg na dostawę 300 bomb GBU-12 Paveway II i 13 tys. bomb ćwiczebnych BDU-33 B/D.

Bomby penetrujące BLU-109

Specyfikacja postępowania wskazuje, że Polska zamierzała pozyskać dla swoich "Jastrzębi" najprawdopodobniej bomby penetrujące BLU-109. To swobodnie opadające bomby lotnicze. Po doposażeniu ich w zestaw JDAM, zawierający układ naprowadzania i sterowania, można zmienić je w kierowaną bombę GBU-31.

Budowa BLU-109 jest specyficzna - znaczną część jej masy stanowi pancerna skorupa. Bomba ma 2,4 metra długości i 37 cm średnicy. Przy masie 874 kg przenosi 240 kg tritonalu (trotyl zmieszany z proszkiem aluminiowym) – silnego ładunku wybuchowego.

Bomba ta jest przeznaczona do niszczenia umocnionych celów. Z tego powodu ma solidną konstrukcję – jej skorupa jest zbudowana z 25-mm pancerza, który po uderzeniu bomby w cel pozwala jej na zagłębienie się w nim. Detonacja następuje 60 ms po uderzeniu.

Za wybuch odpowiada detonator umieszczony w tylnej części bomby, co zwiększa jego szanse na przetrwanie uderzenia w twardy cel i zdetonowanie bomby w jego wnętrzu, np. po przebiciu stropu bunkra. Zdolność BLU-109 do penetracji umocnień jest oceniana na ok. 1,8 metra żelbetu.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)