ycipk-1791re

Polskie elektrownie coraz bardziej awaryjne

Większość bloków węglowych w Polsce przekroczyło już czas eksploatacji. Skutki? Coraz więcej awarii, a co za tym idzie - mniej mocy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie elektrownie coraz częściej się psują
Polskie elektrownie coraz częściej się psują (flickr.com)
ycipk-1791re

Spośród 90 pracujących jeszcze bloków węglowych, aż 70 przekroczyło już zakładany czas eksploatacji - wynika z raportu Forum Energii, przeanalizowanego przez portal WysokieNapiecie.pl.

Ze względu na awarie, przestoje w pracach wyniosły w 2017 roku 27,2 tys. godzin. W sumie doszło do 442 awarii.

Elektrownie na węgiel kamienny i brunatny psują się nie tylko dlatego, że projektowane były na krótszy staż pracy. Obecnie wiele z bloków potrzebuje się np. jedynie na kilka godzin dziennie. Tymczasem elektrownie nie powstały z myślą, by dostosowywać je do zapotrzebowania - miały działać ciągle. Częstsze uruchamianie sprawia, że awaryjność elektrowni rośnie, zmniejsza się za to ich żywotność. A na dodatek to wszystko generuje wysokie koszty.

ycipk-1791re

Naukowcy nie mają jednego rozwiązania, które poprawiłoby sytuację, ale zgadzają się z tym, że potrzebne są inwestycje i modernizacje. W grę wchodzi m.in. zamiana części ciepłowni na elektrociepłownie czy wykorzystanie farm wiatrowych.

Bez miliardowych inwestycji za 10 lat będą grozić nam blackouty - pisał w sierpniu 2018 roku Bolesław Breczko na łamach WP Tech. Zapotrzebowanie na prąd jest wysokie - w tym roku pobiliśmy polski rekord - ale bez modernizacji rodzime elektrownie mogą mieć problem, by w przyszłości mu sprostać.

ycipk-1791re
ycipk-1791re
ycipk-1791re
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1791re