Polski karabinek Grot w rękach wagnerowców. Do sieci trafiło nagranie
RIA Nowosti, rosyjska państwowa międzynarodowa agencja informacyjna pokazała materiał, na którym widać wagnerowców walczących po stronie Rosji ze zdobycznym sprzętem wojskowym. Na nagranie zwrócił uwagę m.in. Portal Militarny, który zauważył, że wśród "łupów" najemników z Grupy Wagnera jest wyprodukowany w Polsce karabinek Grot. Przypominamy, co to za konstrukcja.
26.04.2023 15:46
Portal Militarny we wpisie opublikowany na swoim oficjalnym koncie w serwisie Facebook zaznaczył, że karabinek Grot jest "oglądany przez walczących w Bachmucie po stronie rosyjskiej wagnerowców. Jeden z nich błędnie nazywa zdobytą broń konstrukcją amerykańską". Oprócz Grota na nagraniu można zauważyć niemiecki karabin maszynowy MG3, szwedzki granatnik przeciwpancerny AT-4, czy karabin maszynowy z rodziny Maxim.
Karabinek Grot w rękach wagneroców
Od początku wojny Ukraińcy otrzymali znaczną liczbę Grotów produkowanych przez Fabrykę Broni Łucznik w Radomiu. Jest to broń, która z powodzeniem sprawdza się w warunkach bojowych, na co wielokrotnie zwracali uwagę sami żołnierze. Nie tak dawno Norbert Garbarek opisał nawet sytuację, kiedy to karabinek Grot uratował jednemu z nich życie. Nie była to typowa sytuacja, ale dużą rolę odegrała tutaj konstrukcja broni. Potwierdzeniem skuteczności Grotów jest zamówienie kolejnych egzemplarzy przez Ukrainę w marcu 2023 r.
W Ukrainie pojawiła się wersja Grot C16 FB-A2 wraz z magazynkami. Jej dokładną charakterystykę przedstawiał Przemysław Juraszek, ale warto przypomnieć najważniejsze cechy tych karabinków. Grot C16 FB-A2 od swojego poprzednika różni się m.in. przeprojektowaną i wzmocnioną dźwignią przeładowania i okładkami, a także wzmocnioną iglicą, które we wcześniejszej wersji miały tendencje do pękania. Wykorzystano w nim też dłuższe łoże z punktami w standardzie M-LOK.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grot C16 FB-A2 posiada modułową budowę, które pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych (w układach kolbowych i bezkolbowych) w oparciu o elementy bazowe karabinka. Oznacza to, że końcowy użytkownik może dostosować go do własnych potrzeb. Broń jest odpowiednia zarówno dla strzelców prawo i leworęcznych. Konstrukcja wykorzystuje naboje kal. 5,56x45 mm NATO. Jej szybkostrzelność teoretyczna szacowana jest na 700-900 strzałów na minutę, a zasięg na 500 m.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski