Polska uruchamia superkomputer kwantowy Odra 5. Pierwszy w tej części Europy
Politechnika Wrocławska uruchomiła pierwszy w Polsce i w Europie Środkowej superkomputer kwantowy "Odra 5" wykorzystujący technologię kubitów nadprzewodzących w niskiej temperaturze. To przełomowe wydarzenie otwiera nowe możliwości w dziedzinie informatyki kwantowej.
Politechnika Wrocławska ogłosiła uruchomienie superkomputera kwantowego "Odra 5", który jest pierwszym tego typu urządzeniem nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowej. Został opracowany przez IQM Quantum Computers, firmę z dziedziny nadprzewodzących komputerów kwantowych.
Jakie możliwości oferuje "Odra 5"?
Superkomputer "Odra 5" to pięciokubitowa maszyna, która umożliwia prowadzenie zaawansowanych badań w dziedzinie informatyki kwantowej.
"To dla mnie szczególny moment, bo jestem fizykiem kwantowym i zajmowałem się bardzo teoretycznie obliczeniami kwantowymi w czasach, gdy wydawało się, że jest to niewykonalne. Idea, żeby w ten sposób prowadzić obliczenia, nie jest taka stara, bo to lata 80. XX w., a teraz minęło kilka dekad i na Politechnice Wrocławskiej mamy pierwszy komputer kwantowy nie tylko w Polsce, ale też w tej części Europy. Oby się po latach okazało, że to start nowej ery obliczeń kwantowych".
Komputer kwantowy pozwala na badanie problemów, z którymi klasyczne komputery nie są w stanie sobie poradzić, takich jak optymalizacja transportu czy harmonogramowanie pracy fabryk. Dr inż. Jacek Oko, prof. uczelni, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wyjaśniał, że oprócz obliczeń kwantowych trzeba też zwrócić uwagę na koncepcję internetu kwantowego, czyli bardzo bezpiecznego i wydajnego rozwiązania, które w przyszłości również może zrewolucjonizować wiele dziedzin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Dlaczego "Odra 5" jest tak wyjątkowa?
Model "IQM Spark", na którym bazuje "Odra 5", waży półtorej tony i ma trzy metry wysokości. "Politechniczny egzemplarz bazuje na technologii niskotemperaturowych nadprzewodzących kubitów i pracuje w temperaturze 10 mK (milikelwinów), czyli -273,14 stopni Celsjusza" - dodaje politechnika w komunikacie. Prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, podkreślając, że to "wspaniała rzecz", bo "otwiera nowe możliwości badawcze".
Prof. Wojciech Bożejko, kierownik Katedry Systemów Sterowania i Mechatroniki, wyjaśnił, że komputery kwantowe są niezbędne tam, gdzie klasyczne technologie zawodzą. "Komputery kwantowe to bardzo kusząca alternatywa. Pozwalają badać problemy, z którymi do tej pory sobie nie radziliśmy" - dodał.
Będą studia w zakresie informatyki kwantowej
Maszyna stanęła we Centrum Sieciowo-Superkomputerowym Politechniki Wrocławskiej i pozwoli prowadzić badania głównie w dziedzinie informatyki. System ma zostać udostępniony naukowcom, doktorantom i studentom. Uczelnia planuje również utworzenie nowych specjalizacji, a docelowo programu studiów w zakresie informatyki kwantowej.