Polska kupi drony od USA. To reakcja na konflikt w Ukrainie

Polska kupi drony od USA. To reakcja na konflikt w Ukrainie

Polska kupi drony od USA. To reakcja na konflikt w Ukrainie
Źródło zdjęć: © East News | Everett Collection
Adam Gaafar
02.03.2022 19:06, aktualizacja: 02.03.2022 19:49

W obliczu rosnących niepokojów związanych z inwazją Rosji w Ukrainę, Polska zdecydowała się kupić od USA nieujawnioną liczbę dronów MQ-9 w ramach specjalnej, przyspieszonej procedury – informuje serwis Defence News. Amerykańskie bezzałogowce sprawdziły się kilkanaście lat temu w Iraku i Afganistanie.

MQ-9 Reaper to drony klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) skonstruowane w myślą o przeprowadzaniu rozpoznania i udziale w misjach bojowych. Jak informuje serwis Defence24, zakup tych maszyn jest podyktowany pilną potrzebą operacyjną związaną z sytuacją na wschodzie.

Defence News zwraca z kolei uwagę, że tym samym siły zbrojne naszego kraju będą pierwszymi ze wschodniej flanki NATO, które nabędą bezzałogowce średniego zasięgu tej klasy.

Polska inwestuje w drony bojowe

– Chcemy pilnie pozyskać te bezzałogowe statki powietrzne i obecnie prowadzimy rozmowy z naszymi amerykańskimi partnerami – powiedział w komentarzu dla Defense News ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia MON. 

MQ-9 Reaper jest produkowany przez General Atomics Aeronautical Systems . Dron jest w stanie operować w powietrzu bez przerwy do 27 godzin na pułapie do 15 240 metrów. Maszyna jest wyposażona w silnik turbośmigłowy Honeywell TP-331-10T, który pozwala osiągać jej maksymalną prędkość 480 km/h.

MQ-9 Reaper ma 20 m długości i 3,8 m wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 11 m. Jego masa startowa to 4760 kg, a deklarowany zasięg - 5900 km. Jest to większy i lepiej wyposażony bezzałogowiec niż wcześniejszy MQ-1 Predator. Dla porównania, MQ-1 ma zasięg 726 km i może rozpędzić się maksymalnie do prędkości 217 km/h.

MQ-9 Reaper może przenosić do 1360 kg uzbrojenia, które jest podwieszane na sześciu węzłach podskrzydłowych. W arsenale drona mogą się znaleźć bomby kierowany i rakiety, na przykład kierowane laserowo GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM oraz pociski AGM-114 Hellfire.

Defense News przypomina, że w maju ub.r. Warszawa kupiła też 24 drony Bayraktar TB2 od Turcji. Jak pisaliśmy na łamach WP Tech, maszyny te sprawdzają się w konflikcie na Ukrainie, zadając duże straty rosyjskim pojazdom wojskowym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie