Polska chce produkować Javeliny. To może oznaczać problem dla pocisku Moskit LR
Podczas posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej Mateusz Sarosiek, wicedyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej w MON, potwierdził prowadzenie rozmów z Amerykanami. Dotyczą one rozpoczęcia produkcji w Polsce przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin.
FGM-148 Javelin to drugi – obok PPK Spike – z nowoczesnych pocisków przeciwpancernych, używanych przez polskich żołnierzy. Broń ta trafiła na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej, a jej skuteczność została dowiedziona podczas walk w Ukrainie.
Jeszcze przed rosyjską agresją, Stany Zjednoczone dostarczyły Ukraińcom pierwsze transze tego sprzętu, a dostawy były kontynuowane już po wybuchu walk. Dokładne liczby nie są znane, ale szacuje się, że łącznie do rąk Ukraińców trafiło 5-7 tys. Javelinów.
FGM-148 Javelin, choć nie jest najnowszą bronią (jest produkowany od połowy lat 90.), dowiódł swoich możliwości w walce. Z punktu widzenia żołnierzy, jest skutecznym sposobem na zwalczanie broni pancernej przeciwnika.
Z punktu widzenia polskiego przemysłu sytuacja nie jest jednak tak jednoznaczna. Trwające rozmowy na temat licencyjnej produkcji Javelinów, o których informuje serwis Milmag, mogą oznaczać problemy dla opracowanych w Polsce pocisków przeciwpancernych.
Polskie pociski przeciwpancerne
Dotyczy to takich konstrukcji, jak opracowany przez Mesko, lekki PPK Pirat, a zwłaszcza – ze względu na podobne do Javelina możliwości – rozwijany przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia pocisk Moskit.
Oba z nich są brane pod uwagę w programie Pustelnik, którego celem jest dostarczenie polskim żołnierzom lekkiego, przeciwpancernego pocisku kierowanego, zapewniającego skuteczną obronę na krótkich dystansach.
Jeszcze w 2021 roku MON zapewniał, że pozyskanie FGM-148 nie jest alternatywą dla programu Pustelnik. Ewentualne uruchomienie w Polsce produkcji amerykańskiego pocisku przeciwpancernego stawiałoby jednak pod znakiem zapytania sens rozpoczynania produkcji polskiego pocisku o zbliżonych możliwościach.
Moskit LR czy Javelin?
Moskit to nazwa rozwijanej przez WITU rodziny pocisków Moskit SR, LR i ER – odpowiednio o zasięgu 2,5, 5 i 8-10 km. Moskit LR ma 125 cm długości, 12 cm średnicy, waży 12 kg, a jego głowica kumulacyjna pozwala na przebicie 700 mm RHA, chronionej przez pancerz reaktywny.
Kompletny zestaw z zespołem celowania CLU (Command Launch Unit) i podstawą ma masę około 26 kg. Są to wartości zbliżone do Javelina, gdzie masa zestawu to 22 kg, długość pocisku wynosi 1,2 m, jego średnica 1to 2,7 cm, a przebijalność 760 RHA przy zasięgu 4-5 km.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski