Pojawił się rzadki materiał. Ukraiński system "Bastion-2" w akcji

Pojawił się rzadki materiał. Ukraiński system "Bastion-2" w akcji

Wyrzutnia rakiet "Bastion-2"
Wyrzutnia rakiet "Bastion-2"
Źródło zdjęć: © Telegram | dvish_alive
Mateusz Tomiczek
05.05.2023 13:52

Na portalu społecznościowym Telegram pojawiło się nagranie z wykorzystania ukraińskiego rakietowego systemu przeciwlotniczego "Bastion-2". Sprzęt ten bardzo rzadko pojawia się na wojennych zdjęciach lub filmach, które płyną do nas ze wschodu.

Rzadko mamy okazję oglądać ten MLRS (Multiple Launch Rocket System) w akcji. W nagraniu nie podano lokalizacji ani daty, by uniknąć informowania wroga o posunięciach Sił Zbrojnych Ukrainy.

Bastion-2

Przeciwlotnicza wyrzutnia rakiet Bastion jest modernizacją radzieckiego przeciwlotniczego systemu rakietowego BM-21 Grad, osadzona na podwoziu z ciężarówki KrAZ-6322 o napędzie na sześć kół. Na filmie widzimy "Bastion-2", który od wersji pierwszej różni się wydłużonym rozstawem osi oraz dodatkową amunicję. Może też transportować dwa przenośne systemy przeciwlotnicze MANPADS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozwój tego typu systemów rozpoczął się w 2008 roku, a rok później zaprezentowano pierwszy egzemplarz. Zaletą Bastionu jest automatyczny system przeładowania, dzięki któremu ogień można otworzyć już 2 minuty po załadowaniu pocisków (w przypadku ręcznego przeładowania jest to 7 minut). Nie wiadomo ile tych systemów znajduje się w zasobach armii ukraińskiej, co poniekąd tłumaczy rzadkość materiałów, na których sprzęt ten jest wykorzystywany na polu walki.

Wykorzystanie Bastionów

Ukraińskie Bastiony-2 widoczne były podczas obchodów 30. Dnia Niepodległości w 2021 roku. Wyjechało ich wtedy na ulicę aż sześć. Jednak od początku inwazji Rosji na Ukrainę materiały, gdzie ten sprzęt jest widoczny, możemy policzyć na palcach jednej ręki. W lutym tego roku na Facebooku można było obejrzeć materiał opublikowany przez 3. Oddzielną Brygadę Szturmową, na którym widoczny jest ostrzał prowadzony z poprzedniej wersji tego MLRSa, czyli "Bastion-1".

Warto zaznaczyć, że Rosjanie też mają system rakietowy Bastion, jednak wykorzystywany jest on do obrony rakietowej wybrzeża i niszczenia celów nawodnych. Dopiero co mogliśmy usłyszeć o wypadku z udziałem tego pojazdu na autostradzie pod Petersburgiem.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie