Pogoda. IMGW ostrzega - warunki zmienią się na niekorzystne

Pogoda. IMGW ostrzega - warunki zmienią się na niekorzystne
Źródło zdjęć: © IMGW

05.05.2020 07:52, aktual.: 06.05.2020 11:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pochmurna, deszczowa i wietrzna pogoda będzie dzisiaj niekorzystnie wpływać na samopoczucie. W całym kraju nastąpi ochłodzenie względem poprzedniej doby, dlatego zalecane jest odpowiednie dopasowanie swoich planów do panujących warunków.

W ciągu dnia w całej Polsce będzie utrzymywać się duże zachmurzenie, a Słońce wyjdzie zza chmur jedynie rano. Na południu, w centrum i na wschodzie kraju należy przygotować się na ciągłe opady, których intensywność będzie zmieniać się w ciągu doby.

Temperatura w ciągu dnia będzie się wahać od 11°C na północnym zachodzie do 16°C, 18°C na krańcach wschodnich. Najchłodniej w górach, gdzie termometry pokażą do 10°C. Wiatr na szczęście słaby - jego prędkość nie przekroczy 55 km/h.

W najbliższych dniach możemy spodziewać się rozpogodzenia. Już w nocy z wtorku na środę ustaną deszcze, chociaż można spodziewać się przelotnych opadów w niektórych regionach kraju. Pogodę na środę 6 maja sprawdzicie pod tym linkiem.

Niekorzystne warunki biometeorologiczne

Niestety wtorek 5 maja będzie mocno odczuwalny przez osoby skłonne do meteopatii. Pochmurna pogoda wpłynie negatywnie na organizm człowieka, a niekorzystna biotopia pogody obejmie cały kraj.

W ciągu dnia i wieczorami będzie nam towarzyszyć poczucie chłodu, a subiektywnie odczuwalna temperatura będzie o kilka stopni niższa niż wskazywałyby na to termometry. W czasie przechodzenia zimnego frontu atmosferycznego osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą odczuwać dolegliwości bólowe. Pogoda wpłynie również negatywnie na nastrój oraz nocny wypoczynek.

- Porywisty wiatr, a także wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu atmosferycznym (...) związany z istotnym ochłodzeniem, będzie działał pobudzająco, wywołując u wielu osób trudności z koncentracją uwagi, a u osób wrażliwych na bodźce pogodowe, także niepokój - czytamy na stronie IMGW.

To kolejny dzień, kiedy zaleca się stosowanie do zaleceń klasy "-2" obciążenia termicznego:

  • Zaleca się odpowiednią ochronę skóry twarzy (użycie kremu),
  • zabezpieczenie kończyn przed wychłodzeniem,
  • zwiększenie aktywności fizycznej w razie dłuższego pobytu na zewnątrz.

Przypominamy też o zachowaniu szczególnej ostrożności, jeśli będziecie przebywać na zewnątrz w czasie burz. Pamiętajcie również o zachowaniu środków bezpieczeństwa wymaganych w czasie epidemii koronawirusa w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)