Eta Akwarydy: deszcz meteorów na niebie – zobacz, kiedy oglądać

Eta Akwarydy: deszcz meteorów na niebie – zobacz, kiedy oglądać

Eta Akwarydy: deszcz meteorów na niebie – zobacz, kiedy oglądać
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek
04.05.2020 15:52

Już w najbliższych dniach na niebie będzie można obserwować wyjątkowo często pojawiające się "spadające gwiazdy". Na pierwsze dni maja przypada bowiem moment, w którym rój meteorów Eta Akwarydy będzie najbardziej widoczny. Do obserwacji nie potrzeba żadnych przyrządów.

Eta Akwarydy to rój meteorów, który można obserwować na niebie już od ostatnich tygodni kwietnia, aż do 28 maja. Zjawisko nie jest jednak tak samo widoczne w każdej chwili, a najlepszym momentem do obserwacji w tym roku okazuje się być noc z 5 na 6 maja. Wówczas "spadające gwiazdy" mają być widoczne na niebie wyjątkowo często – w kulminacyjnym momencie nawet kilkadziesiąt w ciągu godziny.

"Spadające gwiazdy", o których mowa, to elementy roju meteorów, który ma związek z kometą Halley'a. Rój powstał w skutek jej przelotu w okolicy Słońca. Na orbicie pozostają wówczas drobne fragmenty, które później są widoczne w formie "spadających gwiazd", kiedy trafią do ziemskiej atmosfery.

Deszcz meteorów na niebie - kiedy oglądać?

Zjawisko powinno być najbardziej nasilone po 2:00 w nocy. Na niebie będzie można wówczas zaobserwować przelot obiektów ze stosunkowo długimi smugami – jak nietrudno się domyślić, najłatwiejsze będzie to z nieoświetlonych obszarów, z dala od dużych miast.

Godzina 2:00 nie jest przypadkowa. O tej porze radiant roju wschodzi ponad horyzont, dzięki czemu obserwacje mogą być najciekawsze. Obiekty, które będą wówczas widoczne na niebie poruszają się z prędkością około 66 kilometrów na sekundę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)