Podpowiadamy, jak kupić pierwszy teleskop. Ważne zagadnienia i polecane modele
Amatorska obserwacja gwiazd nie musi być drogim hobby. Wystarczy mieć odpowiedni sprzęt, który sprawdzi się w warunkach domowych. Nawet amatorskie urządzenie pozwala na oglądanie widoków, które zapierają dech w piersiach.
02.05.2018 10:10
Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad, którymi należy kierować się podczas zakupu pierwszego teleskopu. Polecamy również kilka modeli, które spełnią oczekiwania mniej i bardziej wymagających użytkowników, a jednocześnie nie nadwyrężą zbytnio domowego budżetu.
Refraktor czy reflektor?
To podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie początkujący obserwator. Refraktory, zwane potocznie lunetami, to sprzęt składający się z obiektywu i okularu. Ściągają więcej światła, dlatego zapewniają dobry kontrast i jakość obserwowanego obrazu. To zdecydowanie najlepszy wybór dla osób, które planują obserwację najjaśniejszych punktów na niebie i nie chcą się ruszać z miasta.
Reflektory to tańsze rozwiązanie, które posiada również sporo innych zalet. Składają się ze zwierciadła wklęsłego i ustawionego pod kątem lustra. Ze względu na specyficzną budowę istnieje możliwość zamontowania większego i cięższego zwierciadła o większej średnicy. To natomiast sprawia, że zaawansowane reflektory nadają się do oglądania bardziej oddalonych obiektów i gromad. Lustra zbierają jednak mniej światła niż tradycyjne lunety, dlatego ważnym jest, by obserwacje prowadzić w miejscu jak najmniej zanieczyszczonym światłem.
Średnica lustra lub obiektywu
Niewielkie teleskopy nie oddadzą obrazu w wystarczająco dobry sposób. Jeśli poważnie myślisz o obserwacji nieba, warto zainwestować w sprzęt o średnicy lustra lub obiektywu powyżej 60-70 mm. Sprzęt dla zapaleńców, który umożliwi obserwację ciemnych obiektów powinien mieć natomiast obiektyw o średnicy minimum 150-200 mm. Dlatego do obserwacji obiektów dalszych niż księżyc czy chociażby Jowisz lepiej zainwestować pieniądze w teleskop newtonowski.
Powiększenie
To kolejny ważny czynnik, który powinien współgrać z odpowiednią ostrością obrazu. Nie należy więc kierować się zasadą "więcej=lepiej". Zwykle przyjmuje się, że maksymalne powiększenie teleskopu to dwukrotna średnica lustra lub obiektywu wyrażana w milimetrach. Jeśli więc sprawisz sobie teleskop 120 mm, to maksymalne powiększenie wynosić będzie 240 razy. Urządzenia oferujące ogromne powiększenie przy stosunkowo małej średnicy obiektywu nie będą najlepszym rozwiązaniem dla początkującego obserwatora ciał niebieskich.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Przed zakupem teleskopu lepiej upewnić się, czy w zestawie znajdują się podstawowe okulary, czy trzeba je dokupić. Jeśli zależy ci na dobrej jakości obrazu, musisz zaopatrzyć się w "szkła" osobno. Te dodawane do teleskopu są przyzwoitej jakości, ale to jeszcze nie najwyższy poziom. Nie warto jednak spieszyć się z zakupem, najpierw należy poświęcić trochę czasu na obserwację i określenie, czego tak naprawdę oczekujesz od sprzętu.
A może lornetka?
Wiele osób, zamiast teleskopu, rozważa zakup dobrej jakości lornetki. Nawet doświadczeni obserwatorzy mają zwykle na podorędziu to urządzenie, dzięki któremu są w stanie zobaczyć wiele interesujących obiektów bez rozstawiania teleskopu. Za zakupem przemawia szeroki kąt widzenia oraz duża wygoda użytkowania.