Poderwano myśliwce F‑22. Miały przechwycić tajemniczy obiekt nad Hawajami
Siły Powietrzne USA po raz kolejny poderwały myśliwce F-22 Raptor w związku z pojawieniem się "kulistego obiektu" nad Hawajami, jak donosi The War Zone. Trzy maszyny śledziły balon nieznanego pochodzenia. Amerykanie uznali, że nie stanowi on zagrożenia dla ludzi oraz lotnictwa cywilnego i nie zostanie zestrzelony.
02.05.2023 12:23
Departament Obrony USA śledzi kolejny balon znajdujący się na dużej wysokości, który przeleciał nad Hawajami i najprawdopodobniej zmierza w kierunku Meksyku. Obiekt został zauważony w piątek, 28 kwietnia na wysokości ok. 11 tys. metrów. Serwis The War Zone skontaktował się z przedstawicielami Amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku (INDOPACOM), aby potwierdzić zdarzenie i uzyskać nieco więcej informacji na jego temat.
Amerykanie zauważyli kolejny balon nad swoim terytorium
Rzecznik INDOPACOM potwierdził, że jednostka w piątek zarejestrowała nieznaną sygnaturę radiową w pobliżu Hawajów i "poderwała trzy myśliwce F-22, aby ocenić sytuację i wizualnie zidentyfikować kulisty obiekt". Z kolei rzecznik Departamentu Obrony USA wyjaśnił, że nie wiadomo do kogo należy balon, ale nic nie wskazuje na to, by był kontrolowany przez zagranicznego lub wrogiego aktora. Obiekt nie przelatywał też bezpośrednio nad krytyczną infrastrukturą obronną ani innymi wrażliwymi miejscami dla rządu USA. Amerykanie uznali, że nie stanowił zagrożenia militarnego i fizycznego dla ludzi, nie był też zagrożeniem dla lotnictwa cywilnego nad Hawajami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To nie pierwszy raz, kiedy Amerykanie zaobserwowali tego typu obiekt nad swoim terytorium. Na początku lutego wykryto m.in. chiński aerostat. Pekin twierdził, że jest to cywilny obiekt używany do celów meteorologicznych, który zboczył z zaplanowanej trasy. Z kolei Waszyngton uważał, że balon prowadzi nad terytorium USA misję rozpoznawczą. Ostatecznie USA zestrzeliły obiekt, wykorzystując w tym celu myśliwce F-22 Raptor.
F-22, to myśliwce przewagi powietrznej, które posiadają jedynie Stany Zjednoczone i nigdy nie zostały przeznaczone na eksport. Maszyny piątej generacji mogą wykonywać różne zdania, w czym pomagają im ich nieprzeciętne osiągi. F-22 wyposażone w silniki Pratt & Whitney F119-PW-100 i posiadającą istotną cechę - supercruise, czyli zdolność do osiągania prędkości naddźwiękowej bez używania dopalaczy, mogą rozwijać prędkość ok. 2,25 Ma (2756 km/h).
Myśliwce F-22 Raptor przenoszą uzbrojenie w wewnętrznych komorach mogących pomieścić sześć kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu z rodziny AIM-120 AMRAAM i dwie z rodziny AIM-9 Sidewinder. Maszyna jest również uzbrojona w działko M61A2 kal. 20 mm z zapasem 480 sztuk amunicji.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski