Trwa ładowanie...
dwq6cai

Pociski dla polskich F-16. Nowy kontrakt na AIM-9X

Rusza produkcja kolejnej serii uzbrojenia dla F-16. Część sprzętu trafi także do polskich myśliwców w ramach kontraktu z grudnia 2016 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie F-16 dostaną nowy sprzęt
Polskie F-16 dostaną nowy sprzęt (Raytheon)
dwq6cai

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przekazał firmie Raytheon 12 milionów dolarów. Przedsiębiorstwo ma wykorzystać je na realizację prac związanych z dostawą pocisków AIM-9X Lot 18 Block II i innego sprzętu. Mają trafić do 21 państw, w tym Polski.

Fundusze na sprzęt dla Polaków to zaledwie 2,8 proc. całej kwoty przekazanej przez Pentagon. To około 338 tys. dolarów. Szacuje się, że ta kwota nie wystarczy nawet na jeden pocisk typu AIM-9X Lot 18 Block II. Możemy więc spodziewać się, że podczas tego etapu produkcji do Polski trafi jedynie sprzęt dodatkowy.

Niedługo jednak i my powinniśmy dostać swoje rakiety, ale dopiero w kolejnym etapie projektu Foreign Military Sales. 18 seria produkcji została uzgodniona w grudniu 2018 roku, ale Polski jeszcze wtedy nie było na liście. Prace nad tym pakietem mają potrwać do marca 2021 roku.

dwq6cai

Pociski typu AIM-9X Block II to najnowsza wersja uzbrojenia typu powietrze-powietrze. Są one wyposażone w termowizyjne głowice samonaprowadzające. Dzięki łączu wymiany danych, pocisk może wybierać cel już po odpaleniu, czyli np. poza zasięgiem wzroku (BVR).

Zobacz też: F-16 przeprowadził test z bombą jądrową

Wśród zakupów planowanych jeszcze w 2012 roku znalazły się 93 rakiety taktyczne AIM-9X Sidewinder Block II (plus 4 rakiety szkoleniowe CATM-9X-2). Jest to ostatnia modyfikacja tego pocisku krótkiego zasięgu (do 20 km) klasy powietrze-powietrze, uznawanego za jeden z najskuteczniejszych kierowanych pocisków rakietowych znajdujących się w arsenale USA.

Źródło: Defence24.pl

dwq6cai

Podziel się opinią

Share

dwq6cai

dwq6cai
Więcej tematów