Po latach pracy bohaterski szczur odchodzi na emeryturę. Uratował wielu ludzi

Szczur saper podczas pracy
Szczur saper podczas pracy
Źródło zdjęć: © APOPO
Łukasz Michalik

07.06.2021 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Magawa to szczur, któremu wielu ludzi zawdzięcza życie. Gryzoń od pięciu lat pełni rolę żywego wykrywacza min. Jest w tej roli niezwykle szybki i skuteczny.

71 min i 38 niewybuchów. Taki jest bilans pracy wielkoszczura gambijskiego o imienia Magawa, który od pięciu lat pod okiem opiekunów niezmordowanie przemierza kambodżańskie ziemie, ratując życie ludzi.

Magawa to wyszkolony saper. Dzięki niewielkiej wadze, inteligencji i świetnemu węchowi doskonale nadaje się do tej roli – jest podatny na tresurę, bezbłędnie wyczuwa materiały wybuchowe, a jednocześnie dzięki niewielkiej wadze może w miarę bezpiecznie poruszać się po polach minowych bez inicjowania eksplozji.

Szczur saper podczas pracy
Szczur saper podczas pracy© APOPO

Zwierzę w roli sapera

Swoją karierę zawdzięcza belgijskiej organizacji pozarządowej APOPO, która od lat szkoli szczury do dwóch zadań: wykrywania min i diagnozowania gruźlicy. W obu przypadkach zwierzęta sprawdzają się doskonale, a zarazem stanowią tanią alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.


Szczury są bardzo szybkie. Mogą sprawdzić obszar 200 metrów kwadratowych w pół godziny. Przy ręcznym rozminowywaniu przez człowieka zajęłoby to nawet cztery dni.

Christophe Cox, CEO APOPOChristophe Cox, CEO APOPO

Wysoka skuteczność szczurów wynika z faktu, że - po właściwym treningu - reagują tylko na materiały wybuchowe, ignorując znajdujące się pod ziemią śmieci czy kawałki metalu.

Szczur, który ratuje życie

O tym, jak bardzo godni zaufania są szczurzy saperzy, świadczy nietypowe potwierdzanie wykonanej pracy przez APOPO. Na oczyszczonym przez zwierzęta terenie zespół fundacji rozgrywa mecz piłki nożnej, ręcząc własnym życiem za skuteczne wykrycie min. Wpadek – do tej pory – nie było.

Magawa urodził się w Tanzanii w 2014 roku, ale po wyszkoleniu przez APOPO został dwa lata później przetransportowany do Kambodży. To kraj gdzie przez wiele dekad toczyła się wojna domowa.

Choć działania wojenne zostały zakończone, stary konflikt ciągle zbiera krwawe żniwo za sprawą groźnych pozostałości w postaci min, których położenia po latach nikt nie pamięta, a także różnego rodzaju niewybuchów.

Pierwszy gryzoń z medalem

Służba Magawy została dostrzeżona już przed rokiem – szczur otrzymał wówczas nagrodę, przyznawaną przez brytyjską organizację People's Dispensary for Sick Animals.

Był to pierwszy przypadek odznaczenia w ten sposób szczura, bo do tej pory przez 77 lat brytyjska nagroda trafiała do psów, gołębi, koni i jednego kota.

Rok po tamtych wydarzeniach Magawa przechodzi na zasłużoną emeryturę. Przedstawiciele jego gatunku żyją średnio około 8 lat.

Źródło artykułu:WP Tech