Pierwszy Homar-K zmontowany w Polsce został przekazany wojsku
Pierwsza wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Homar-K, skompletowana w Polsce, trafiła do 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie. To pierwsza z 18 wyrzutni, jakie jeszcze w tym roku mają trafić do rąk polskich żołnierzy.
Homar-K to nazwa systemu artylerii rakietowej K239PL, powstałego z połączenia południowokoreańskiej wyrzutni K239 Chunmoo z polskim nośnikiem – zaprezentowanym w marcu 2023 roku podwoziem Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8.
O przekazaniu pierwszego skompletowanego w Polsce Homara-K poinformował w serwisie X minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Homar-K: wyrzutnia z Korei i polskie podwozie
Umowa podpisana przez Agencję Uzbrojenia i południowokoreańską spółkę Hanwha Aerospace zakłada, że w latach 2023-2027 Polska otrzyma 218 modułów wyrzutni K239, stanowiących wyposażenie 12 dywizjonów (+ dwie wyrzutnie do celów szkoleniowych), wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Wartość umowy to 3,55 mld dol. Dostarczane do Polski wyrzutnie podlegają pełnej polonizacji: są montowane na polskich podwoziach i integrowane ze Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem Topaz. Dotyczy to także pojazdów wsparcia, jak m.in. samochody odpowiadające za transport i przeładowanie modułów z rakietami.
System K239 Chunmoo
System K239 to południowokoreański odpowiednik amerykańskiego M270 MLRS. W porównaniu z MLRS-em, K239 korzysta z podwozia kołowego, choć w wyrzutni – podobnie jak w przypadku MLRS-a - mieszczą się dwa pakiety z rakietami (w przypadku systemu HIMARS na wyrzutni znajduje się tylko jeden pakiet).
Ważną zaletą systemu jest możliwość stosowania zróżnicowanej amunicji – od niekierowanych pocisków kalibru 131 mm (po 20 w pakiecie), poprzez kierowane pociski 239 mm o zasięgu 80 km (6 sztuk w pakiecie), po rozwijane obecnie pociski kalibru 400 i 600 mm o zasięgu do 290 km.
Elastyczność użycia K239 zwiększa możliwość jednoczesnego załadowania wyrzutni pakietami zawierającymi różne pociski.
Program Homar
Równolegle z Homarem-K, w ramach programu Homar Polska pozyskuje także system Homar-A, czyli wyrzutnie M142 HIMARS. Pierwszy dywizjon (18 wyrzutni + dwie wyrzutnie szkolne), który ma zostać dostarczony w całości do końca roku, to sprzęt w konfiguracji amerykańskiej – z wyrzutniami umieszczonymi na amerykańskich podwoziach Oshkosh M1140.
Kolejnych 486 wyrzutni (27 dywizjonów) będzie – podobnie jak w przypadku wyrzutni koreańskich – integrowanych z podwoziami Jelcza. Dostawy amerykańskich systemów, poza pierwszym, aktualnie dostarczanym dywizjonem, mają rozpocząć się w 2025 roku.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski