Pierwsze na świecie soczewki kontaktowe, które automatycznie się przyciemniają

Pierwsze na świecie soczewki kontaktowe, które automatycznie się przyciemniają
Źródło zdjęć: © Adobe
Bolesław Breczko

18.04.2018 15:03, aktual.: 18.04.2018 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska administracja dopuściła do sprzedaży pierwsze na świecie przyciemniane soczewki kontaktowe. Szkła będą automatycznie zmieniać stopień zaciemnienia w zależności od wystawienia na światło słoneczne i promienie UV.

FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, wydała zgodę po przeprowadzeniu testów klinicznych na ponad tysiącu pacjentów. Badania obejmowały m.in. prowadzenie pojazdów zarówno w dzień i w nocy, aby sprawdzić czy nowatorskie soczewki kontaktowe nie sprawią zagrożenia na drodze. Agencja doszła do wniosku, że szkła w żaden sposób nie wpływają negatywnie na zdolności kierowców.

Fotochromatyczne soczewki kontaktowe wykorzystują technologię stosowaną do tej pory m.in. w okularach, ale też w lusterkach samochodowych. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy chemicznej, szkło przyciemnia się po wystawieniu na ostre światło. W lusterkach samochodowych stosuje się także elektroniczne czujniki natężenia światła.

Pierwsze światłoczułe soczewki kontaktowe to 14-dniowe Johnson&Johnson Acuvue Oasys with Transitions Light Intelligent Technology. Przeznaczone są zarówno dla blisko jak i dalekowidzów, a także dla osób z lekkim astygmatyzmem oraz nieregularną kulistością oka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także