Pierwsze na świecie soczewki kontaktowe, które automatycznie się przyciemniają

Pierwsze na świecie soczewki kontaktowe, które automatycznie się przyciemniają

Pierwsze na świecie soczewki kontaktowe, które automatycznie się przyciemniają
Źródło zdjęć: © Adobe
Bolesław Breczko
18.04.2018 15:03, aktualizacja: 18.04.2018 15:44

Amerykańska administracja dopuściła do sprzedaży pierwsze na świecie przyciemniane soczewki kontaktowe. Szkła będą automatycznie zmieniać stopień zaciemnienia w zależności od wystawienia na światło słoneczne i promienie UV.

FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, wydała zgodę po przeprowadzeniu testów klinicznych na ponad tysiącu pacjentów. Badania obejmowały m.in. prowadzenie pojazdów zarówno w dzień i w nocy, aby sprawdzić czy nowatorskie soczewki kontaktowe nie sprawią zagrożenia na drodze. Agencja doszła do wniosku, że szkła w żaden sposób nie wpływają negatywnie na zdolności kierowców.

Fotochromatyczne soczewki kontaktowe wykorzystują technologię stosowaną do tej pory m.in. w okularach, ale też w lusterkach samochodowych. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy chemicznej, szkło przyciemnia się po wystawieniu na ostre światło. W lusterkach samochodowych stosuje się także elektroniczne czujniki natężenia światła.

Pierwsze światłoczułe soczewki kontaktowe to 14-dniowe Johnson&Johnson Acuvue Oasys with Transitions Light Intelligent Technology. Przeznaczone są zarówno dla blisko jak i dalekowidzów, a także dla osób z lekkim astygmatyzmem oraz nieregularną kulistością oka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)