Pierwsza taka mapa Księżyca. Pomoże wyjaśnić 4,5 mld lat historii

Pojawiła się pierwsza kompleksowa mapa geologiczna Księżyca, która pomoże wyjaśnić 4,5 miliardową historię naszego naturalnego satelity. Udało się to dzięki współpracy USGS, NASA i Lunar Planetary Institute.

Pierwsza taka mapa Księżyca. Pomoże wyjaśnić 4,5 mld lat historii
Źródło zdjęć: © USGS

24.04.2020 | aktual.: 24.04.2020 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mapa księżycowa, zwana "Unified Geologic Map of the Moon" to pierwsza kompleksowa mapa geologiczna naszego najbliższego kosmicznego sąsiada. Pozwoliła ona poznać geologię powierzchni Księżyca, co znacząco ułatwi planowanie lądowisk dla załogowych misji księżycowych i będzie dużym wsparciem dla różnych badań prowadzonych także na Ziemi.

Cyfrowa mapa została opracowana przez United States Geological Survey (USGS) we współpracy z NASA i Lunar Planetary Institute. Jest już dostępna online i pokazuje geologię Księżyca z niewiarygodnymi szczegółami (skala 1: 5 000 000).

Aby stworzyć nową mapę cyfrową, naukowcy wykorzystali informacje z map z czasów misji Apollo oraz zaktualizowane informacje z ostatnich obserwacji Księżyca. Istniejące mapy historyczne zostały przerysowane, aby dostosować je do współczesnych zestawów danych, zachowując w ten sposób poprzednie obserwacje i interpretacje.

Oprócz łączenia nowych i starych danych naukowcy z USGS opracowali także ujednolicony opis stratygrafii lub warstw skalnych Księżyca. Rozwiązało to problemy z poprzednich map, w których nazwy, opisy i wiek skał były czasami niespójne.

Dane wysokościowe dla regionu równikowego Księżyca pochodzą z obserwacji zebranych przez Terrain Camera podczas ostatniej misji SELENE (Selenological and Engineering Explorer) pod przewodnictwem JAXA, japońskiej agencji badań kosmicznych. Topografia biegunów północnego i południowego została z kolei uzupełniona o dane z wysokościomierza lunarnego NASA. Mapa jest efektem dziesięcioletniego projektu.

kosmosnasaksiężyc
Komentarze (7)