ycipk-19382q

Perseidy a Leonidy - czemu letnia noc spadających gwiazd jest tak wyjątkowa?

Perseidy 2019 już niedługo osiągną swoje maksimum i na niebie będzie można zobaczyć około 100 spadających gwiazd w ciągu jednej godziny. To nie jedyny okazały deszcze meteorytów, jaki możemy zobaczyć w ciągu roku. Kiedy zobaczymy Leonidy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Perseidy - maksimum roju widoczne już 12 i 13 sierpnia
Perseidy - maksimum roju widoczne już 12 i 13 sierpnia (iStock.com)
ycipk-19382q

Noc spadających gwiazd, czy deszcze meteorytów to zjawisko często. Regularnie z Ziemi możemy zobaczyć osiem różnych rojów meteorytów których orbita przecina się z ziemską każdego roku. Dwa najbardziej znane roje to Perseidy i Leonidy.

Perseidy a Leonidy

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się z ziemską każdego roku w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się zawsze pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Obserwujemy je regularnie od mniej więcej 2000 lat, kiedy po raz pierwszy zostały opisane przez chińskich badaczy.

ycipk-19382q

Zobacz też: Noc spadających gwiazd - co trzeba wiedzieć o Perseidach?

Drugim bardzo znanym rojem meteorytów są Leonidy, które możemy obserwować od 10 do 23 listopada, a ich maksimum wypada 17 i 18 listopada. Ten rój przemieszcza się zdecydowanie szybciej niż inne obserwowane. W ciągu maksimum można zobaczyć ponad 3000 spadających gwiazd na godzinę.

Mimo teoretycznie o wiele większej widoczności Leonidów, to często listopadowa pogoda nie sprzyja ich obserwacji. Dlatego zachęcamy do śledzenia letniej nocy spadających gwiazd. Pogoda zapowiada się dobrze, więc będzie łatwo zobaczyć Perseidy gołym okiem. W celu znalezienia ich na niebie możecie skorzystać z aplikacji do śledzenia Perseidów.

ycipk-19382q

Przypominamy, że Perseidy najlepiej oglądać w większej odległości od miasta, gdzie miejskie światła nie będą zaburzały obserwacji nocnego nieba. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji nigdy zobaczyć deszczu meteorytów, to tutaj znajdziecie wideo z zeszłorocznej nocy spadających gwiazd nagrane z kabiny samolotu.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-19382q

ycipk-19382q
ycipk-19382q