ycipk-19382q

Perseidy 2019. Tak wyglądała noc spadających z kabiny samolotu [WIDEO]

Perseidy 2019 osiągną maksimum roju już za kilka dni, ale obserwować je możemy od połowy lipca do niemal końca sierpnia. To zjawisko, które obserwujemy co roku. Poprzednim razem udało się uchwycić noc spadających gwiazd z kabiny samolotu. Zobacz wideo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Perseidy – sierpień 2019. Już niebawem maksimum roju
Perseidy – sierpień 2019. Już niebawem maksimum roju (NASA)
ycipk-19382q

Na niemal dwuminutowym wideo zarejestrowanym w trakcie lotu z Sardynii do Londynu, udało się uchwycić noc spadających gwiazdgwiazd. Perseidy obserwowane z perspektywy pilotów samolotu to niezwykłe wydarzenie, dlatego zachęcamy do zapoznania się z wideo poniżej:

Perseidy to zjawisko, które obserwujemy co roku na przełomie lipca i sierpnia. W tym roku maksimum roju przypada 12 i 13 sierpnia, a jeśli zastanawiacie się, jak znaleźć spadające gwiazdygwiazdy na niebie - zapoznajcie się z naszym krótkim poradnikiem. Pomóc wam mogą także aplikacje, które ułatwią znalezienie perseidów na niebie.

ycipk-19382q

Perseidy, rój meteorytów czy "noc spadających gwiazd" - nazw jest wiele, ale jedno jest niezmienne. Każdego sierpnia, kiedy wiele osób wyjeżdża na wakacje na obszary wiejskie, gdzie niebo jest ciemne, pojawia się słynny deszcz meteorów Perseid.

Perseidy i "Łzy św. Wawrzyńca"

Sierpień to także miesiąc "Łez św. Wawrzyńca", a perseidy powiązane są z jego legendą. Zgodnie ze średniowiecznymi opowieściami św. Wawrzyniec został upieczony przez Rzymian w 258 r. w żelaznym kotle. Jeśli wierzyć tym legendom było to 10 sierpnia i w ten dzień obchodzone jest święto upamiętniające jego męczeńską śmierć. Do dziś Perseidy - które osiągają szczyt co roku między około 8 a 14 sierpnia - nazywane są "ognistymi łzami" Świętego Wawrzyńca.

Noc spadających gwiazd - co trzeba wiedzieć o Perseidach?

ycipk-19382q

Co ciekawe najwcześniejsza wzmianka o aktywności Perseidów pochodzi sprzed ponad dwóch stuleci przed męczeństwem św. Wawrzyńca. Chińskie zapisy z 36 r. stwierdzają, że "ponad 100 meteorów poleciało tam rano". Dzisiaj wiemy, że Perseidy to obiekty pochodzące od komety 109P/Swift-Tuttle. Kiedy kometa przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy, dochodzi do maksimum swojej aktywności, gdy przelatuje niedaleko gwiazdy eta Persei, i między innymi stąd bierze się nazwa roju.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-19382q

ycipk-19382q
ycipk-19382q