Perseidy 2019. Już możesz podziwiać sierpniowy deszcz meteorów. Zbliża się maksimum roju

Perseidy 2019. Już możesz podziwiać sierpniowy deszcz meteorów. Zbliża się maksimum roju

Perseidy 2019. Już możesz podziwiać sierpniowy deszcz meteorów. Zbliża się maksimum roju
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
30.07.2019 19:01

Perseidy to rój meteorów pojawiający się na niebie 17 lipca i trwający aż do 24 sierpnia. Każdej bezchmurnej bezchmurnej nocy, Perseidy pozwolą nam zobaczyć na niebie co najmniej kilkanaście zdarzeń. Podczas maksimum roju w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie ich nawet 100.

Perseidy to bardzo aktywny rój meteorów. I z pewnością najbardziej interesujący. Napotykamy je w okresie letnim, a ciepłe, bezchmurne noce to najlepszy moment na obserwację nieba. Oczywiście, w ciągu roku mamy bardziej aktywne roje, niż Perseidy, ale to właśnie dzięki doskonałym warunkom pogodowym Polacy najczęściej szukają sierpniowego roju.

Dlaczego warto oglądać Perseidy? Zobaczcie jak ten deszcz meteorów wyglądał w ubiegłym roku. Perseidy nad Polską były wyjątkowo piękne. Przegapiłeś perseidy? Zobacz, jak wyglądała noc spadających meteorów

Perseidy - kiedy obserwować?

Spadające gwiazdy na sierpniowym niebie możecie zobaczyć praktycznie każdego dnia. Oczywiście najwięcej podczas maksimum roju Perseidów, czyli w nocy 12.08 13.08 i 14 sierpnia. Ilość zdarzeń na godzinę astronomowie wyliczają nawet na 100! To znaczy, że mamy prawie dwa meteory na minutę.

Zazwyczaj największa widoczność Perseidów rozpoczyna się o godzinie 21:00 i kończy około 4:30. Czyli wtedy, kiedy nie widzimy na niebie Słońca. Najwięcej spadających gwiazd zaobserwujemy jednak w drugiej części nocy, czyli dosyć późno. Jeśli macie siłę oglądać Perseidy tak późno, to naprawdę warto spróbować.

Perseidy - jak oglądać?

Perseidy, jak każdy rój meteorów, najlepiej oglądać z dala od dużych miast. Obszary mocno zasiedlone charakteryzują się tym, co zakłóca widoczność spadających gwiazd - wysokim zanieczyszczeniem świetlnym. To znaczy, że miasta produkują duże ilości światła, które rozjaśniają ciemności nieba.

Najlepiej Perseidy oglądać na uboczu, na wiejskiej polanie, lub nad morzem. Chociaż to ostatnie też nie gwarantuje dobrej widoczności (np. tafla wody może odbijać światło Księżyca, powodując dodatkowe zanieczyszczenie), to jest to bardzo popularny sposób. Dlaczego? Perseidy wyglądają niesamowicie nad morzem.

Jak wybrać miejsce do oglądania Perseidów?

Chociaż z pozoru zadanie może wydawać się już proste, to warto skorzystać z dodatkowego narzędzia. Pod tym adresem znajdziecie stronę przedstawiającą poziom zanieczyszczenia nieba światłem w Polsce. Dzięki temu znajdziecie idealne miejsce do oglądania Perseidów, deszczu meteorów w sierpniu.

Oczywiście w zanieczyszczonych miejscach też je zobaczycie. Czy Perseidy będą widoczne w Warszawie? Jak najbardziej, ale dostrzeżecie tylko część zdarzeń, które zobaczą mieszkańcy mniejszych miejscowości. Korzystając z mapy zanieczyszczenia, szukajcie miejsc jak najbardziej jasnoniebieskich.

Perseidy to obiekty odpadające od komety 109P/Swift-Tuttle. Przemierzający Układ Słoneczny obiekt najbliżej Ziemi znajduje się pomiędzy 17 lipca, a 24 sierpnia. Wówczas na naszym niebie zaobserwujemy masę spadających gwiazd. Im bliżej maksimum roju Perseidów, tym więcej zdarzeń na niebie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)