Trwa ładowanie...
ycipk-2w6l7b

Czarny Księżyc już dziś. Sprawdź, co będzie można zobaczyć na niebie gołym okiem

Księżyc zaczął wchodzić w fazę nowiu 30 lipca, a dzisiaj w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia dojdzie do całkowitego zaciemnienia. To już drugi nów w tym miesiącu, a to rzadkie zjawisko znane jest jako Czarny Księżyc. To doskonała okazja dla amatorów astronomii, ponieważ w tę noc będzie można zobaczyć wiele gwiazd i planet gołym okiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarny Księżyc stwarza idealne warunki do obserwacji gwiazd i planet
Czarny Księżyc stwarza idealne warunki do obserwacji gwiazd i planet (Pixabay.com)
ycipk-2w6l7b

Czarny Księżyc to doskonała okazja do obserwacji nocnego nieba, ponieważ podczas nowiu Księżyc świeci jedynie z 1% swojego normalnego blasku. Księżyc wejdzie w kolejną fazę, wzrastającego sierpa 2 sierpnia, więc do tego czasu, jeśli udamy się z dala od miejskich świateł, będziemy mogli gołym okiem zobaczyć niezwykłe zjawiska astronomiczne.

Niebo nocą - lipiec/sierpień 2019

Przełom lipca i sierpnia to doskonała okazja do obserwacji niektórych planet. W noc Czarnego Księżyca będzie można zobaczyć m.in Saturn, który będzie widoczny jeszcze wieczorem. Poza tym w gwiazdozbiorze Barana będzie można zobaczyć Uran, a nad ranem w gwiazdozbiorze Wodnica będzie widoczny też Neptun.

ycipk-2w6l7b

Tuż przed wschodem słońca jest szansa na zobaczenie Merkurego, Jowisza i Marsa. Planety łatwo odróżnić od gwiazd, ponieważ dają inną poświatę, co da się zauważyć, np. z pomocą lornetki.

Zobacz też: Dziwny symbol na Marsie. Internet zalały teorie spiskowe

Tej nocy wyraźnie będzie można zobaczyć także obłoki srebrzyste, które przypominają nieco zorze polarne. Zwykle ukazują się niezbyt wysoko nad horyzontem, dlatego najłatwiej obserwować je nad morzem. Do ich obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu.

ycipk-2w6l7b

Od połowy lipca aktywne są Peresidy oraz meteoryty z roju Kappa Cygnidów i jet szansa zobaczyć tzw. spadające gwiazdy również w nocy z 30 na 31 lipca oraz 1 sierpnia, ale najlepiej widoczne będą dopiero w połowie sierpnia. Na szczęście Księżyc będzie wtedy w pierwszej fazie, więc nie zakłóci obserwacji meteorytów.

Przypominamy również, że w nocy z 30 na 31 lipca można było zobaczyć maksimum rojów Południowych delta Akwarydów i alfa Kaprikornidów. Niestety były one widoczne jedynie na półkuli południowej, ale wciąż możecie zobaczyć wideo z tego wydarzenia.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2w6l7b

ycipk-2w6l7b
ycipk-2w6l7b