ycipk-28sh3u

Przegapiłeś perseidy? Zobacz, jak wyglądała noc spadających meteorów

W wielu miejscach pogoda dopisała i perseidy w 2018 roku były doskonale widoczne. Jeśli jednak przegapiliście w sierpniową noc spadające meteory, możecie nadrobić zaległości dzięki licznym internetowym nagraniom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przegapiłeś perseidy? Zobacz, jak wyglądała noc spadających meteorów
(Fotoblogia.pl)
ycipk-28sh3u

W nocy z 12 na 13 sierpnia mieliśmy maksimum roju, co oznaczało, że spadających meteorów nie brakowało. Jeśli jednak kogoś perseidy ominęły, może zadowolić się nagraniami osób, które rejestrowały show na niebie.

ycipk-28sh3u
ycipk-28sh3u

Skąd biorą się perseidy?

Perseidy uznajemy za obiekty pochodzące od komety 109P/Swift-Tuttle. Kiedy kometa przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy, dochodzi do maksimum swojej aktywności, gdy przelatuje niedaleko gwiazdy eta Persei, i między innymi stąd bierze się nazwa roju.

ycipk-28sh3u

Dzięki temu, że perseidy są tak małe, spalają się całkowicie wchodząc w atmosfere. Dostarczają nam pięknego spektaklu na niebie. Jednocześnie są całkowicie bezpieczne w obserwacji, nie ma ryzyka, że któraś z nich mogłaby wyrządzić nam krzywdę.

Według NASA, perseidy świecą na naszym niebie od ponad 2000 lat co roku. Kometa Swift-Tuttle przelatuje wokół Słońca raz na 133 lata, pozostawiając po sobie szczątki, które od niej odpadają w efekcie spotkania z naszą gwiazdą. Za każdym razem powstaje wyjątkowo duże pole szczątków. Co roku Ziemia w okolicach lipca i sierpnia znajduje się w ich obrębie. Perseidy, które zbliżą się na odpowiednią odleglość do planety, spalają się w naszej atmosferze.

Perseidy 2018 - co poza tym oglądać w sierpniu?

A jeśli nie zadowolą was perseidy, już za chwilę - 15 i 16 sierpnia 2018 r. - kolejne niezwykłe wydarzenie na niebie. Zielona kometa "Hulk" będzie wówczas wyjątkowo dobrze widoczna.

ycipk-28sh3u
Polub WP Tech
ycipk-28sh3u
ycipk-28sh3u
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28sh3u