Perseidy 2019 i Kasprowy Wierch. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Perseidy 2019 i Kasprowy Wierch. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Perseidy 2019 i Kasprowy Wierch. Zobacz niezwykłe zdjęcia
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Mariusz Szymaszek
20.08.2019 19:05

Chociaż apogeum deszczu meteorów już za nami, to perseidy będą widoczne do 24 sierpnia. Jeśli zastanawiacie się, czy warto spojrzeć w niebo, zdjęcia pokazujące spadające gwiazdy nad Kasprowym Wierchem na pewno przekonają.

W związku z coraz większym zanieczyszczeniem światłem brakuje miejsc, w których można podziwiać nocne niebo. Idealnie do tego nadają się góry. Dlatego Polskie Linie Kolejowe udostępniły zdjęcia pokazujące spadające gwiazdy nad Kasprowy Wierchem.

Obraz
© Materiały prasowe | Dariusz Bobak
Obraz
© Materiały prasowe | Dariusz Bobak

– W tym roku warunki do obserwacji nieba były niestety nieco słabsze niż w ubiegłym. Przez pierwszą część nocy widoczność meteorów zakłócało intensywne światło pełni księżyca, później problemem było zachmurzenie. Mamy nadzieję, że pomimo tych przeszkód udało nam się uchwycić piękno Perseidów oglądanych na wysokości 1987 m n.p.m. Dziękujemy Polskim Kolejom Linowym za możliwość wykonania tych niepowtarzalnych fotografii – mówi Dariusz Bobak, fotograf, jeden z autorów zdjęć.

Obraz
© Materiały prasowe | Mariusz Szymaszek

Perseidy – gdzie oglądać i jak znaleźć?

Jako że do 24 sierpnia można podziwiać spadające gwiazdy, warto wiedzieć, co należy zrobić, aby obserwacje się udały. Obszar nieba, w którym należy szukać "spadających gwiazd" to tzw. radiant. Znajduje się on tuż nad Kasjopeją, czyli gwiazdozbiorem charakterystyczny kształt litery "W".

Jeśli chodzi o wybór miejsca do obserwacji, to czym dalej od jasnych miejskich świateł, tym lepiej. Znalezienie dogodnego miejsca w okolicy może ułatwić strona www.lightpollutionmap.info. Na mapie należy szukać ciemnych punktów, gdzie warunki do obserwowania Perseidów będą najlepsze.

Można też użyć nowych technologii - na łamach dobreprogramy.pl znajdziecie propozycje najlepszych aplikacji do oglądania nieba.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)