Perseidy 2019. Już dzisiaj apogeum. Oto jak je oglądać

Perseidy 2019. Już dzisiaj apogeum. Oto jak je oglądać
Źródło zdjęć: © flickr.com | Rob Payne

12.08.2019 16:02, aktual.: 12.08.2019 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Perseidy, czyli deszcz meteorów, w nocy z 12 na 13 sierpnia osiągnie swój szczytowy punkt i będzie najlepszy do obserwacji. Trzeba jednak pamiętać o doborze miejsca. I wiedziećm gdzie na niebie szukać "spadających gwiazd".

Perseidy zaczęły pojawiać się się już 17 lipca i ich "deszcze" będzie trwał do 24 sierpnia. Jednak to od godziny 16.00 12 sierpnia do 4.30 13 sierpnia "noc spadających gwiazd" osiągnie swój szczyt. W tym okresie będzie można zaobserwować nawet 100 Perseidów na godzinę.

Perseidy – gdzie oglądać i jak znaleźć?

Co prawda w tym roku pogoda zapowiada się kiepsko pod względem obserwacji, ze względu na Księżyc, który będzie świecił jasno ze względu na pełnię. Jednak nie należy się poddawać.

Obszar nieba, w którym należy szukać "spadających gwiazd" to tzw. radiant. Znajduje się on tuż nad Kasjopeją, czyli gwiazdozbiorem charakterystyczny kształt litery "W".

Jeśli chodzi o wybór miejsca do obserwacji, to czym dalej od jasnych miejskich świateł, tym lepiej. Znalezienie dogodnego miejsca w okolicy może ułatwić strona www.lightpollutionmap.info. Na mapie należy szukać ciemnych punktów, gdzie warunki do obserwowania Perseidów będą najlepsze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)