Perseidy 2019. Już dzisiaj apogeum. Oto jak je oglądać

Perseidy 2019. Już dzisiaj apogeum. Oto jak je oglądać12.08.2019 16:02
Perseidy 2019. Już dzisiaj apogeum. Oto jak je oglądać
Źródło zdjęć: © flickr.com | Rob Payne

Perseidy, czyli deszcz meteorów, w nocy z 12 na 13 sierpnia osiągnie swój szczytowy punkt i będzie najlepszy do obserwacji. Trzeba jednak pamiętać o doborze miejsca. I wiedziećm gdzie na niebie szukać "spadających gwiazd".

Perseidy zaczęły pojawiać się się już 17 lipca i ich "deszcze" będzie trwał do 24 sierpnia. Jednak to od godziny 16.00 12 sierpnia do 4.30 13 sierpnia "noc spadających gwiazd" osiągnie swój szczyt. W tym okresie będzie można zaobserwować nawet 100 Perseidów na godzinę.

Perseidy – gdzie oglądać i jak znaleźć?

Co prawda w tym roku pogoda zapowiada się kiepsko pod względem obserwacji, ze względu na Księżyc, który będzie świecił jasno ze względu na pełnię. Jednak nie należy się poddawać.

Obszar nieba, w którym należy szukać "spadających gwiazd" to tzw. radiant. Znajduje się on tuż nad Kasjopeją, czyli gwiazdozbiorem charakterystyczny kształt litery "W".

Jeśli chodzi o wybór miejsca do obserwacji, to czym dalej od jasnych miejskich świateł, tym lepiej. Znalezienie dogodnego miejsca w okolicy może ułatwić strona www.lightpollutionmap.info. Na mapie należy szukać ciemnych punktów, gdzie warunki do obserwowania Perseidów będą najlepsze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)