Patrzysz swojemu psu w oczy? Naukowcy już wiedzą, co z tego wynika
Najnowsze badania przeprowadzone w Chinach, których wyniki ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Advanced Science", sugerują, że mózgi ludzi i psów synchronizują się, gdy patrzą sobie w oczy. Jest to pierwszy przypadek zaobserwowania tzw. "sprzężenia neuronalnego" pomiędzy różnymi gatunkami, co może znacząco pogłębić naszą wiedzę na temat wyjątkowej relacji pomiędzy ludźmi i psami.
Jak wyjaśnia serwis IFL Science, sprzężenie neuronalne oznacza, że aktywność mózgu dwóch lub więcej jednostek synchronizuje się podczas interakcji. Zjawisko to obserwowano już wcześniej w ramach tej samej grupy gatunkowej – u myszy, nietoperzy, ludzi czy innych naczelnych. Takie zgranie mózgów może odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu odpowiedzi społecznych w postaci współpracy czy uczenia się.
Psy i ludzie mają niezwykłą więź
Nowością jest odkrycie, że to zjawisko występuje także międzygatunkowo – w relacjach człowieka z psem. Może to sugerować, że więź między tymi dwoma gatunkami ma niezwykłe podłoże neurologiczne. Zwłaszcza że psy towarzyszą ludziom od tysiącleci. Badacze przypominają, że komunikacja między ludźmi a psami ewoluowała przez ponad 30 000 lat, a psy zostały jako pierwsze udomowione przez ludzi ze względu na ich umiejętności łowieckie i zdolności do ochrony swoich bliskich.
Od tej pory psy pełnią w naszym społeczeństwie różnorodne role: od towarzyszy, przez terapeutów, po strażników i pomocników w wykrywaniu chorób. Ta bliska więź wpłynęła na rozwój wyjątkowych zdolności psów, takich jak rozpoznawanie i reagowanie na emocje człowieka, mimikę, czy komendy głosowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ma prawie 100 lat i wciąż jest na topie. Co z tą telewizją? - Historie Jutra napędza PLAY #3
Badanie, które zaowocowała fascynującymi wynikami na temat relacji pomiędzy psami i ludźmi, przeprowadzono przy użyciu nieinwazyjnego elektroencefalografu (EEG), mierzącego aktywność mózgu. Naukowcy sprawdzali, jak mózgi psów i ludzi reagują w różnych sytuacjach – podczas izolacji, przebywania w jednym pomieszczeniu bez kontaktu wzrokowego oraz w trakcie bezpośredniej interakcji.
Najbardziej niezwykłe wyniki zaobserwowano, gdy psy i ludzie patrzyli sobie w oczy i gdy psy były głaskane. Aktywność mózgów w obszarach odpowiedzialnych za uwagę synchronizowała się. Co więcej, wzrost synchronizacji zauważono u psów i ludzi, którzy spędzali ze sobą więcej czasu. Badacze przeanalizowali również wpływ mutacji genu Shank3, który u psów i ludzi może prowadzić do osłabienia połączeń neuronalnych w obszarach odpowiedzialnych za uwagę. Psy z mutacją tego genu wykazywały słabszą synchronizację mózgową z ludźmi.
Zaskakujące efekty przyniosła jednak podanie takim psom dawki LSD – substancji znanej z wpływu na zachowania społeczne u ludzi i myszy. Dzięki temu ich poziom uwagi oraz sprzężenie neuronalne z ludźmi zostały czasowo przywrócone. Badacze podkreślają jednak, że tego typu eksperymenty wiążą się z wieloma kontrowersjami etycznymi. Wyniki badania wskazują, że patrzenie psu w oczy może nie tylko wzmacniać waszą więź, ale także synchronizować mózgi. Im większa jest wasza znajomość, tym silniejsze sprzężenie, podkreśla IFL Science.