Psy rozumieją, co do nich mówimy? Nowe badania wiele wyjaśniają
Najnowsze badania naukowców z University of California San Diego, których wyniki ukazały się na łamach czasopisma naukowego "PLOS ONE", zwracają uwagę na kolejne zaskakujące zdolności psów. Eksperci zajęli się możliwością rozumienia poszczególnych słów przez naszych pupili.
30.08.2024 | aktual.: 30.08.2024 12:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Badania wykazały, że kiedy ludzie trenują swoje psy przy pomocy mat z przyciskami komunikacyjnymi, zwierzęta są w stanie zrozumieć niektóre słowa i wytworzyć na nie pasujące kontekstowo odpowiedzi. Uczestniczące w eksperymencie psy reagowały na słowa "zabawa" (ang. play) oraz "na zewnątrz" (ang. outside) niezależnie od tego, czy słowa zostały wypowiedziane przez ich właścicieli, czy usłyszały je po naciśnięciu przycisku na macie.
Psy rozumieją bardzo dużo
Zdaniem naukowców odkrycie sugeruje, że psy nie tylko rozumieją język ciała swoich właścicieli, ale też przetwarzają wypowiedziane do nich słowa. "Nasze odkrycia są ważne, ponieważ pokazują, że słowa mają znaczenie dla psów i że reagują one na same słowa, a nie tylko na powiązane z nimi wskazówki" - podkreślił prof. Federico Rossano, który kierował badaniami.
Badania były prowadzone na dwóch grupach psów i ich właścicieli. W pierwszej grupie znajdowało się 30 psów, które naukowcy osobiście odwiedzali w miejscu zamieszkania, aby zobaczyć ich reakcje na matę z przyciskami komunikacyjnym. Drugą grupę tworzyło 29 zwierząt. Naukowcy łączyli się z ich właścicielami i zdalnie obserwowali, jak wyglądają interakcje psów z matą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci zaznaczają, że analizy są tylko początkiem badania sposobów komunikacji psów. "Przyszłe badania sprawdzą, jak psy aktywnie używają przycisków [komunikacyjnych - przyp. red.], w tym znaczenie i systematyczność sekwencji naciśnięć przycisków" - przekazał prof. Rossano. Badanie jest częścią trwającego projektu badawczego, w którym uczestniczy tysiące osób z całego świata. Jego głównym celem jest badanie i lepsze zrozumienie komunikacji międzygatunkowej.