Oto największe akwarium na świecie - ponad 100 tys. gatunków zwierząt morskich

Oto największe akwarium na świecie - ponad 100 tys. gatunków zwierząt morskich

08.07.2015 16:32, aktual.: 29.12.2016 08:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Domowe akwarium to podobno idealne narzędzie niwelujące stres. W szkole rybki są klasową maskotką, która uczy dzieci odpowiedzialności i szacunku do zwierząt. Akwaria w hotelach , barach czy restauracjach z kolei głównie służą za ozdobę. Zbiorniki w placówkach dydaktycznych (oceanarium) czy w obiektach typu zoo służą wielu celon - stanowią odwzorowanie naturalnego środowiska danego gatunku i pozwalają odwiedzającym na zapoznanie się z tym egzotycznym podwodnym światem. Stojąc u podnóża największych akwariów można poczuć się tak, jakby samemu odbywało się podróż głębinami mórz i oceanów. Nie wspominając już o uczuciu towarzyszącemu "podwodnym" tunelom we wnętrzu tych zbiorników. Należy pamiętać, że "akwarium" to również termin odnoszący się do instytucji organizujących ekspozycję organizmów wodnych.

Domowe akwarium to podobno idealne narzędzie niwelujące stres. W szkole rybki są klasową maskotką, która uczy dzieci odpowiedzialności i szacunku do zwierząt. Akwaria w hotelach, barach czy restauracjach z kolei głównie służą za ozdobę. Zbiorniki w placówkach dydaktycznych (oceanarium) czy w obiektach typu zoo służą wielu celom - stanowią odwzorowanie naturalnego środowiska danego gatunku i pozwalają odwiedzającym na zapoznanie się z tym egzotycznym podwodnym światem. Stojąc u podnóża największych akwariów, można poczuć się tak, jakby samemu odbywało się podróż głębinami mórz i oceanów. Nie wspominając już o uczuciu towarzyszącemu "podwodnym" tunelom we wnętrzu tych zbiorników. Należy pamiętać, że "akwarium" to również termin odnoszący się do instytucji organizujących ekspozycję organizmów wodnych.

1 / 6

Georgia Aquarium

Obraz
© . | flickr

Tytuł największego "sztucznego oceanu" obecnie należy do Georgia Aquarium w Stanach Zjednoczonych. To dom dla ponad 100 tys. przedstawicieli 500 różnych gatunków. Żyją one w 31 tys. metrów sześciennych świeżej wody - zarówno słodkiej jak i słonej. Georgia Aquarium znajduje się na przedmieściach Atlanty. Zaprojektowanie obiektu, zbudowanie, urządzenie wystawy, zaaranżowanie zbiorników, zalanie ich wodą i w końcu sprowadzenie wszystkich tych zwierząt nie było lekkim wyzwaniem.

2 / 6

Georgia Aquarium

Obraz
© . | flickr / tim adams

Konstrukcja została wzniesiona między innymi dzięki 328 tonom okien akrylowych. Dla porównania, tramwaj Pesa Swing (ten model jeździ po wielu polskich miastach, m.in. Gdańsku, Warszawie, Szczecinie) waży 40 ton. Z prostego obliczenia wynika, że waga okien akrylowych w Georgia Aquarium odpowiada wadze siedmiu i pół składów tego tramwaju. Kolejne liczby podają 290 systemów hydraulicznych, 200 odpływów podłogowych i 53 dachowe połączone z systemem rur: niemal 2500 metrów podziemnych i prawie 9000 metrów naziemnych. Zbiornik "Ocean Voyager", największy z obecnych w tym budynku, wypełniony jest 75 proc. wody (27 milionów litrów), której użyto do wypełnienia wszystkich takich konstrukcji w Georgia Aquarium.

3 / 6

Georgia Aquarium

Obraz
© . | flickr / Joaquin ny

Powolny podwodny ruchomy chodnik zabiera zwiedzających na podróż "po dnie" oceanu, dając niemal 360-stopniowy widok na to, co dzieje się po bokach i nad głowami ciekawych wodnego świata ludzi.

Aby wypełnić zbiorniki, wpuszczono rurami łącznie 36 milionów litrów zwykłej kranowej wody. Następnie, aby przystosować ją do zarybienia, wykorzystano 750 worków soli morskiej "Instant Ocean" - każdy z nich po 900 kg. Łącznie dało to 680 ton soli morskiej.

4 / 6

Aquarium Marine Life Park w Singapurze

Obraz
© . | Wikimedia

Do niedawna największym akwarium na świecie było S.E.A. Aquarium Marine Life Park. 45 milionów litrów wody jest domem dla ponad 100 tys. przedstawicieli 800 gatunków zwierząt. Szyba serca całego obiektu - zbiornika "Open Ocean" - jest szeroka na 36 metrów i wysoka na ponad 8 metrów. Oddziela ona zwiedzających od 50 tys. morskich stworzeń. Ten zbiornik zawiera 40 proc. wody, jaka została wykorzystana w całym obiekcie jako środowisko okazów - 18 milionów litrów.

5 / 6

Okinawa Churaumi Aquarium

Obraz
© . | flickr

Natomiast zbiornik "Kuroshio Sea" w Okinawa Churaumi Aquarium w Japonii mieści 7500 metrów sześciennych wody. Bezpieczeństwo - zarówno zwierzętom wewnątrz zbiornika, jak i zwiedzającym - zapewnia przednia ściana gruba na 60 centymetrów. Jej wymiary to 8,2 x 22,5 metra.

6 / 6

Radisson Blu Berlin

Obraz
© . | flickr / Kevin Rhodes

W Berlinie natomiast znajduje się największe na świecie cylindryczne akwarium. Jest ono atrakcją hotelu Radisson Blu. Co ciekawe, do tego akwarium można "wejść", a konkretnie - przejechać się jego środkiem. W centralnej części zbiornika biegnie bowiem winda dla gości obiektu. AquaDom ma 25 metrów wysokości, niemal milion litrów wody i stanowi dom dla 2500 ryb z 56 gatunków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)