Trwa ładowanie...
d35z34e
Wiadomości

Otacza ich piasek, więc… stworzyli kubek z piasku

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą kojarzyć się nie tylko z bogactwem, ale też pustyniami. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam studenci stworzyli kubek z piasku. Bardzo łatwo się go pozbyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekologiczny kubek z piasku
Ekologiczny kubek z piasku (Materiały prasowe)
d35z34e

Unia Europejska wypowiedziała wojnę plastikowi. Wykonane z tego tworzywa jednorazowe przedmioty, takie jak talerze, kubki, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane. Ale zmiany widoczne są już dzisiaj. Coraz więcej lokali rezygnuje z jednorazówek, a w modzie są kubki wielokrotnego użytku. Projektanci ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich stworzyli wyjątkowy model. Powstał z pustynnego piasku.

"Udało się to za pomocą specjalnej, opracowanej przez Tinkah metodzie odlewania, dzięki której kubek zachowuje swoją ziarnistą fakturę, zachowując szczelność" - czytamy na portalu whitemad.pl.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Nowatorskie wykorzystanie materiału jednak słono kosztuje. Zestaw składający się z czterech kubków kosztuje - w przeliczeniu na polską walutę - 664 zł.

d35z34e

Z jednej strony kubek jest ekologiczny - jak czytamy na whitemad.pl, można go wrzucić do wody, a on zamieni się w piasek - ale z drugiej: naukowcy ostrzegają, że piasek może się kiedyś skończyć.

Nadmierna eksploatacja piasku nie tylko wyczerpuje jego zapasy, ale też szkodzi środowisku, zagraża lokalnym społecznościom i rodzi konflikty - tak naukowcy na łamach “Science” zwracali uwagę na niespodziewany problem.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Zdaniem ekspertów, obecne połączenie szybko rosnącego popytu i nieograniczonego wydobycia to prosta recepta na rosnące braki tego surowca w niedalekiej przyszłości. A bez piasku problemy może mieć budownictwo czy producenci szkła i elektroniki.

Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym!

d35z34e

Podziel się opinią

Share
d35z34e
d35z34e
Więcej tematów