Koniec jednorazowych plastików. Unia Europejska zmieniła prawo

Koniec jednorazowych plastików. Unia Europejska zmieniła prawo
Źródło zdjęć: © iStock.com | Cn0ra
Arkadiusz Stando

12.10.2018 11:40, aktual.: 12.10.2018 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Polski rząd popiera wprowadzenie zakazu używania jednorazowych produktów z plastiku" - mówi Minister Środowiska Henryk Kowalczyk dla RMF FM. To z powodu decyzji Parlamentu Europejskiego o całkowitym zakazie używania jednorazowych talerzy, sztućców, słomek i patyczków higienicznych.

Rocznie do wody trafia 8 milionów ton plastiku. Co minutę śmieciarka pełna plastiku trafia do oceanu. Wśród odpadów zaśmiecających wody naszej planety znajdują się produkty, które wcale nie musiały nigdy powstać. To na przykład plastikowe słomki, które stanowią cztery procent wszystkich odpadów.

Henryk Kowalczyk twierdzi, że sprawa rozstrzygnie się w grudniu, na specjalnym spotkaniu ministrów środowiska wszystkich państw Unii Europejskiej. Termin wprowadzenia nowego prawa w życie to 2021 rok. Należy pamiętać, że do tego czasu wszystkie firmy w tym bary i restauracje muszą przygotować się na zmianę.

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane - wynika z rezolucji przyjętej w środę przez komisję ochrony środowiska PE - czytamy na stronie RMF FM.

Plastik jest ogromnym problemem, z którego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. A przecież wokół nas jest go pełno. Oto kilka przykładów zaśmiecenia plastikiem, które powinniście znać:

Ale nie jest też tak, że nic z tym nie robimy, o to kilka kontrprzykładów:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (93)
Zobacz także