Naukowcy ostrzegają: piasek nie zawsze będzie dostępny
“Sprzeda piasek na pustyni” - już niedługo będziemy mówić tak nie o handlarzu, który potrafi wcisnąć innym niepotrzebny produkt, a o kimś, kto po prostu sprzedaje niezbędne rzeczy w miejscu, gdzie ich brakuje. Jak to możliwe? Piasek nie zawsze może być dostępny - alarmują naukowcy.
14.09.2017 15:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nadmierna eksploatacja piasku nie tylko wyczerpuje jego zapasy, ale też szkodzi środowisku, zagraża lokalnym społecznościom i rodzi konflikty - pisze portal naukawpolsce.pap.pl, cytując naukowców, którzy na łamach “Science” zwracali uwagę na niespodziewany problem.
Niespodziewany, wszak nie wydaje się, by piasku mogło kiedykolwiek zabraknąć. W końcu jest na pustyniach, plażach czy na dnie mórz i oceanów. Jednak takie beztroskie podejście może nas w przyszłości drogo kosztować - ostrzegają w swej publikacji badacze z Niemiec i USA.
“Tak jak w przypadku wielu surowców naturalnych, od których zależy świat, piasek jest idealnym przykładem transakcji, które wydają się proste, ale w rzeczywistości są głęboko złożone i naszpikowane nierównością i ryzykiem” – mówi jeden z autorów publikacji, Jianguo ”Jack” Liu z Uniwersytetu Stanowego Michigan.
Jego zdaniem obecne połączenie szybko rosnącego popytu i nieograniczonego wydobycia to prosta recepta na rosnące braki tego surowca w niedalekiej przyszłości. A bez piasku problemy może mieć budownictwo czy producenci szkła i elektroniki.
Już teraz w niektórych państwach “piaskowy biznes” tworzy zorganizowaną przestępczość. Wszelkie próby uregulowania tej gałęzi gospodarki w krajach rozwijających się zaowocowały jedynie nasileniem mafijnej działalności.
Dodatkowo wypełnione wodą niecki, powstałe podczas wydobywania piasku, to wylęgarnia komarów przenoszących malarię. Są to więc problemy, które odczuwa się w krajach, gdzie piasek jest wydobywany, a nie tam, gdzie się z niego korzysta. Naukowcy zwracają uwagę na to, że niewiele państw zdaje sobie z tego sprawę.
I dlatego chcą zainicjować pierwsze międzynarodowe badanie pełnego zakresu podaży i popytu na piasek. Ich zdaniem potrzeba szerszej i bardziej kompleksowej wiedzy o procesie pozyskiwania i wykorzystywania piasku, a także jego transporcie, obrocie i wszelkich możliwych negatywnych efektach dla przyrody i ludzi, które mogą tej działalności wynikać - czytamy na portalu naukawpolsce.pap.pl.