Najstarsze pismo na świecie. Ma prawie 5 tys. lat
Odnalezione w Syrii gliniane cylindry mogą być najstarszym przykładem pisma alfabetycznego. Zapis datowany jest na ok. 2400 r. p.n.e. To przełomowe odkrycie pod kątem zrozumienia pochodzenia pisma.
27.11.2024 | aktual.: 27.11.2024 10:50
Na terenie Syrii odkryto gliniane cylindry, które mogą wskazywać, że pismo alfabetyczne jest o pół tysiąclecia starsze, niż dotychczas sądzono. To odkrycie ma ogromne znaczenie dla zrozumienia pochodzenia i rozprzestrzeniania się pisma alfabetycznego na przestrzeni wieków.
Cylindry, odkryte przez zespół z Johns Hopkins University w grobowcu w Syrii, zawierają jedne z najstarszych alfabetycznych zapisów. Datowane na ok. 2400 rok p.n.e., wyprzedzają inne znane pisma alfabetyczne o 500 lat. To odkrycie zmienia dotychczasową wiedzę archeologów na temat pochodzenia alfabetów i ich wpływu na wczesne cywilizacje miejskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prof. Glenn Schwartz, autor odkrycia, podkreśla, że "alfabety zrewolucjonizowały pismo, czyniąc je dostępnym dla ludzi spoza kręgów królewskich i społecznej elity". Nowe informacje pokazują, że ludzie eksperymentowali z technologiami komunikacyjnymi o wiele wcześniej, niż sugerowała dotychczasowa wiedza naukowa.
Wykopaliska w Tell Umm-el Marra
Prof. Schwartz, specjalizujący się w archeologii Bliskiego Wschodu, prowadził wykopaliska w Tell Umm-el Marra w zachodniej Syrii. To jedno z pierwszych średniej wielkości miast w regionie, gdzie odkryto grobowce z wczesnej epoki brązu.
W grobowcach znaleziono wartościowe przedmioty. W jednym z najlepiej zachowanych znajdowało się sześć szkieletów, biżuteria, naczynia kuchenne oraz cztery gliniane cylindry z pismem alfabetycznym.
Wiek grobowców i artefaktów potwierdzono techniką datowania radiowęglowego. Cylindry mają perforowaną budowę, co sugeruje, że mogły być przymocowane do obiektów jako etykiety. Możliwe, że opisywały zawartość naczynia, jego pochodzenie lub właściciela, choć bez możliwości przetłumaczenia pisma pozostaje to spekulacją.
Nowa teoria pochodzenia alfabetu
Dotychczas uważano, że alfabet powstał w Egipcie po 1900 roku p.n.e. Jednak odkrycia w Syrii sugerują, że historia alfabetu może być inna. Odkrycie to może zrewolucjonizować nasze rozumienie wczesnych form komunikacji i ich wpływu na rozwój cywilizacji.
- Nasze artefakty są starsze i pochodzą z innego regionu, co sugeruje, że historia pochodzenia alfabetu może być zupełnie inna, niż dotychczas sądziliśmy – podsumowuje prof. Schwartz.