Trwa ładowanie...

Koniec jednorazowych plastików. Unia Europejska zmieniła prawo

"Polski rząd popiera wprowadzenie zakazu używania jednorazowych produktów z plastiku" - mówi Minister Środowiska Henryk Kowalczyk dla RMF FM. To z powodu decyzji Parlamentu Europejskiego o całkowitym zakazie używania jednorazowych talerzy, sztućców, słomek i patyczków higienicznych.

Share
Koniec jednorazowych plastików. Unia Europejska zmieniła prawo
Źródło: iStock.com, Fot: Cn0ra
d1x67bd

Rocznie do wody trafia 8 milionów ton plastiku. Co minutę śmieciarka pełna plastiku trafia do oceanu. Wśród odpadów zaśmiecających wody naszej planety znajdują się produkty, które wcale nie musiały nigdy powstać. To na przykład plastikowe słomki, które stanowią cztery procent wszystkich odpadów.

Henryk Kowalczyk twierdzi, że sprawa rozstrzygnie się w grudniu, na specjalnym spotkaniu ministrów środowiska wszystkich państw Unii Europejskiej. Termin wprowadzenia nowego prawa w życie to 2021 rok. Należy pamiętać, że do tego czasu wszystkie firmy w tym bary i restauracje muszą przygotować się na zmianę.

d1x67bd

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane - wynika z rezolucji przyjętej w środę przez komisję ochrony środowiska PE - czytamy na stronie RMF FM.

Plastik jest ogromnym problemem, z którego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. A przecież wokół nas jest go pełno. Oto kilka przykładów zaśmiecenia plastikiem, które powinniście znać:

Ale nie jest też tak, że nic z tym nie robimy, o to kilka kontrprzykładów:

d1x67bd

Zobacz też: Cybersejf. Policja zabiera komputer ofierze cyberataku

d1x67bd

Podziel się opinią

Share
d1x67bd
d1x67bd
Więcej tematów