Naukowcy ostrzegają: piasek nie zawsze będzie dostępny

“Sprzeda piasek na pustyni” - już niedługo będziemy mówić tak nie o handlarzu, który potrafi wcisnąć innym niepotrzebny produkt, a o kimś, kto po prostu sprzedaje niezbędne rzeczy w miejscu, gdzie ich brakuje. Jak to możliwe? Piasek nie zawsze może być dostępny - alarmują naukowcy.

Naukowcy ostrzegają: piasek nie zawsze będzie dostępny
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek

14.09.2017 15:13

Nadmierna eksploatacja piasku nie tylko wyczerpuje jego zapasy, ale też szkodzi środowisku, zagraża lokalnym społecznościom i rodzi konflikty - pisze portal naukawpolsce.pap.pl, cytując naukowców, którzy na łamach “Science” zwracali uwagę na niespodziewany problem.

Niespodziewany, wszak nie wydaje się, by piasku mogło kiedykolwiek zabraknąć. W końcu jest na pustyniach, plażach czy na dnie mórz i oceanów. Jednak takie beztroskie podejście może nas w przyszłości drogo kosztować - ostrzegają w swej publikacji badacze z Niemiec i USA.

“Tak jak w przypadku wielu surowców naturalnych, od których zależy świat, piasek jest idealnym przykładem transakcji, które wydają się proste, ale w rzeczywistości są głęboko złożone i naszpikowane nierównością i ryzykiem” – mówi jeden z autorów publikacji, Jianguo ”Jack” Liu z Uniwersytetu Stanowego Michigan.

Jego zdaniem obecne połączenie szybko rosnącego popytu i nieograniczonego wydobycia to prosta recepta na rosnące braki tego surowca w niedalekiej przyszłości. A bez piasku problemy może mieć budownictwo czy producenci szkła i elektroniki.

Już teraz w niektórych państwach “piaskowy biznes” tworzy zorganizowaną przestępczość. Wszelkie próby uregulowania tej gałęzi gospodarki w krajach rozwijających się zaowocowały jedynie nasileniem mafijnej działalności.

Dodatkowo wypełnione wodą niecki, powstałe podczas wydobywania piasku, to wylęgarnia komarów przenoszących malarię. Są to więc problemy, które odczuwa się w krajach, gdzie piasek jest wydobywany, a nie tam, gdzie się z niego korzysta. Naukowcy zwracają uwagę na to, że niewiele państw zdaje sobie z tego sprawę.

I dlatego chcą zainicjować pierwsze międzynarodowe badanie pełnego zakresu podaży i popytu na piasek. Ich zdaniem potrzeba szerszej i bardziej kompleksowej wiedzy o procesie pozyskiwania i wykorzystywania piasku, a także jego transporcie, obrocie i wszelkich możliwych negatywnych efektach dla przyrody i ludzi, które mogą tej działalności wynikać - czytamy na portalu naukawpolsce.pap.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)