Rosyjskie statki płyną na Antarktydę. Wyprawa grupy BRICS
Rosyjskie lodołamacze z naukowcami z grupy BRICS wyruszyły z Kapsztadu i Rio Grande na Antarktydę. Mają przeprowadzić tam badania, w ramach których będą poszukiwać złóż gazu i ropy naftowej.
27.11.2024 | aktual.: 27.11.2024 07:28
Rosyjskie lodołamacze "Akademik Fiodorow" i "Akademik Triosznikow" wyruszyły na Antarktydę z naukowcami z grupy BRICS na pokładzie. "Akademik Fiodorow" opuścił Kapsztad, a "Akademik Triosznikow" wypłynął z brazylijskiego portu Rio Grande. Wyprawa ma na celu badanie wpływu zmian klimatycznych na środowisko, ale jak donosi Polska Agencja Prasowa, według "Daily Maverick" głównym celem jest poszukiwanie surowców, takich jak ropa i gaz, w wschodniej Antarktydzie.
Wyprawa, która potrwa 60 dni, obejmuje ponad 500 naukowców z siedmiu krajów, w tym Argentyny, Brazylii, Chile, Chin, Indii, Peru i Rosji. Do zespołu dołączą także badacze z RPA. Naukowcy odwiedzą przybrzeżne stacje badawcze należące do Chin, Indii i Rosji, pokonując dystans 20 tys. km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosja, izolowana na arenie międzynarodowej po inwazji na Ukrainę, szuka nowych partnerów w grupie BRICS. Współpraca z krajami BRICS, które deklarują neutralność wobec konfliktu, pozwala Rosji na kontynuowanie badań naukowych. Wyprawa jest częścią 70. rosyjskiej ekspedycji na Antarktydę. Rosja utrzymuje tam pięć całorocznych stacji badawczych.
Międzynarodowa społeczność polarników ostro potępiła rosyjską agresję na Ukrainę podczas forum zarządzania Antarktydą w czerwcu 2022 r. Rosja nie zważa na to i kontynuuje swoje działania badawcze, korzystając z wsparcia krajów BRICS.
W ramach najnowszej wyprawy prowadzone będą nie tylko badania naukowe. Jej częścią ma być poszukiwanie zasobów naturalnych, co budzi kontrowersje w kontekście ochrony środowiska Antarktydy.