ORP Henryk Zygalski. Tak będzie wyglądał polski okręt rozpoznania radioelektronicznego

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding SA 23 stycznia położono stępkę pod budowę drugiego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej, budowanego w ramach programu Delfin. Okręt ORP Henryk Zygalski, podobnie jak i jego poprzednik, został nazwany na cześć wybitnych polskich matematyków i kryptografów. Henryk Zygalski, razem z Jerzym Różyckim i Marianem Rejewskim przyczynili się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Szwedzki okręt rozpoznawczy Artemis. Polskie Delfiny będą miały podobną budowę
Szwedzki okręt rozpoznawczy Artemis. Polskie Delfiny będą miały podobną budowę
Źródło zdjęć: © SAAB
Karolina Modzelewska

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA obecnie trwa budowa dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego projektu 107 Delfin dla Wojska Polskiego. Jednostki powstają na mocy umowy o wartości ok. 600 mln euro netto, którą Agencja Uzbrojenia podpisała z koncernem SAAB AB pod koniec listopada 2022 r. Mają zostać dostarczone naszej armii do 2027 r.

Okręty SIGNIT dla Marynarki Wojennej RP

SIGNIT (ang. signals intelligence), czyli rozpoznanie elektroniczne, uznawane jest za rodzaj działalności wywiadowczej, niekiedy nazywanej też rozpoznawczą. W praktyce polega na zbieraniu i analizie różnego rodzaju emisji elektromagnetycznych. Państwa w tym celu wykorzystują specjalne samoloty, naziemny sprzęt, różnego rodzaju bezzałogowce czy właśnie okręty.

Dokładne parametry techniczne okrętów na razie pozostają nieznane. Pojawiające się doniesienia sugerują jednak, że jednostki będą podobne do szwedzkich okrętów rozpoznania radioelektronicznego Artemis. Mają one długość 74 m i wyporność wynoszącą 2300 t. Podobieństwo sugeruje też wizualizacja, którą Agencja Uzbrojenia zaprezentowała na platformie X (można ją zobaczyć powyżej).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce

Będą to wysoce niezawodne i zaawansowane jednostki, zaprojektowane w celu ułatwienia gromadzenia danych komunikacyjnych i elektronicznych. Wierzymy, że te okręty zwiększą możliwości zbierania informacji przez naszą Marynarkę Wojenną, armię i automatycznie zwiększą nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo NATO i Unii Europejskiej. Dziękuję Agencji Uzbrojenia, szwedzkiemu koncernowi Saab i wszystkim pracownikom stoczni, zaangażowanym w realizację tego projektu.

Dariusz Jaguszewskiprezes Remontowa Shipbuilding SA.

Polska obecnie posiada dwa okręty, które można zaliczyć do kategorii SIGNIT. Jak pisał już Łukasz Michalik, dziennikarz WP Tech - "są to stare, zbudowane jeszcze w latach 70. okręty ORP Nawigator i Hydrograf". Zmieniające się jednak otoczenie i rosnąca liczba potencjalnych zagrożeń wymusza sięgnięcie po nowsze rozwiązania, zwiększające bezpieczeństwo naszego kraju i pozwalające na wczesne wykrywanie niebezpieczeństw.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)