Orionidy 2019: gdzie i kiedy oglądać deszcz meteorytów

Orionidy 2019: gdzie i kiedy oglądać deszcz meteorytów

Orionidy 2019: gdzie i kiedy oglądać deszcz meteorytów
Źródło zdjęć: © Fotolia
14.10.2019 12:33

Orionidy, czyli rój meteorytów widoczny co roku nad jesiennym niebem niedługo będzie miał swoje maksimum. Podpowiadamy, gdzie i kiedy najlepiej będą widoczne spadające gwiazdy.

Orionidy to rój meteorytów związany z kometą Halleya (Eta Akwarydy). Jest widoczny co roku na niebie między 2 października a 7 listopada, ale już za kilka dni będziemy obserwować maksimum roju. Spadające gwiazdy będą najlepiej widoczne 21 października. W tym czasie będzie można obserwować od 20 do 30 meteorytów na godzinę.

Meteory orionidalne znane są ze swojej jasności i dużej prędkości (ok. 66 km/s). NASA opisuje zjawisko, jako "jeden z najpiękniejszych deszczy meteorytów w ciągu roku". Orionidy mogą pozostawiać po sobie długie, kolorowe smugi na niebie, które będą widoczne od kilku sekund do nawet kilku minut. To obok perseidów jeden z najlepiej znanych deszczy meteorytów, które można zobaczyć w Polsce.

Orionidy 2019: jak i gdzie oglądać?

Orionidy można obserwować na obu półkulach w okolicach północy. Spadające gwiazdy można obserwować gołym okiem, nie są w tym celu potrzebne żadne dodatkowe narzędzia, chociaż może przydać się lornetka.

Rój meteorytów najlepiej jest obserwować z dala od miejskich świateł. Jeśli więc mamy możliwość udać się za miasto, to na pewno o wiele łatwiej będzie nam zobaczyć spadające gwiazdy. Orionidy najlepiej są widoczne w okolicy północy, ale można je zaobserwować niemal do świtu.

Skąd nazwa "Orionidy"?

Roje meteorytów otrzymują swoją nazwę od radiantu, na którym są widoczne. Radiant to miejsce, w którym przecinają się pozorne drogi meteorytów. W przypadku Orionidów radiantem jest konstelacja Oriona i Bliźniąt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)