Ogromne zasoby wody pod Saharą. Są jak siedem Bałtyków
Sahara jest obecnie największą pustynią na świecie. Pod jej powierzchnią znajdują się jednak gigantyczne zasoby wody o powierzchni porównywalnej do siedmiu Bałtyków.
Sahara, największa pustynia świata, skrywa pod swoimi piaskami ogromne złoża słodkiej wody. Jeszcze kilka tysięcy lat temu była to zielona kraina, zamieszkiwana przez ludzi i zwierzęta. Pozostałością tamtych czasów są podziemne rezerwuary wody, które obecnie budzą zainteresowanie naukowców i władz Afryki Północnej.
Zasoby wody pod Saharą
Podziemne zasoby wody pod Saharą nie są od dawna tajemnicą. Już w połowie XX wieku rozpoczęto ich eksploatację na niewielką skalę. W 2010 r. projekt Wielkiej Sztucznej Rzeki, zainicjowany przez Mu’ammara al-Kaddafiego, miał zapewnić Libii dostęp do wody. Niestety, wojna domowa w Libii przerwała te plany.
Nowe szacunki wskazują, że pod Saharą znajduje się ok. 150 tys. km sześciennych wody, co odpowiada objętości siedmiu Bałtyków. Cały region północnej Afryki może skrywać aż 660 tys. km sześciennych wody pitnej. To odkrycie ma ogromne znaczenie dla przyszłości tego regionu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bo zdrowie jest najważniejsze! Biohacking w służbie ludzkości - Historie Jutra napędza PLAY #2
Satelitarne badania wody
Dzięki danym z satelity Grace udało się ustalić, że zasoby wody pod Saharą rosną. Analiza zmian ciężaru skorupy ziemskiej potwierdza, że mimo eksploatacji ilość wody się zwiększa. To odkrycie może mieć kluczowe znaczenie dla zarządzania zasobami wodnymi w Afryce Północnej.
Podziemne rezerwuary wody pod Saharą stanowią ogromny potencjał dla regionu. Ich odpowiednie wykorzystanie może przynieść korzyści zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla całej Afryki Północnej. Wyzwania związane z eksploatacją tych zasobów wymagają jednak starannego planowania i współpracy międzynarodowej.