Ogromna asteroida na niezwykłym zdjęciu. Kosmiczna skała powróci w pobliże Ziemi za kilka dni

Ogromna asteroida na niezwykłym zdjęciu. Kosmiczna skała powróci w pobliże Ziemi za kilka dni23.04.2020 12:27
Ogromna asteroida na niezwykłym zdjęciu. Kosmiczna skała powróci w pobliże Ziemi za kilka dni
Źródło zdjęć: © Pixabay | urikyo33

29 kwietnia do Ziemi zbliży się asteroida 1998 OR2. Naukowcy uspokajają, że nie stanowi ona zagrożenia dla naszej planety, ale od lat jest ona przedmiotem wielu badań i obserwacji. 18 kwietnia udało się zrobić jej niezwykłe zdjęcie.

W sobotę (18 kwietnia) Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico wykonało zdjęcie radarowe asteroidy 1998 OR2, która 29 kwietnia zbliży się do naszej planety na odległość 6,3 mln km. Oznacza to, że wciąż będzie bardzo daleko (ok. 16 razy dalej niż Księżyc) i nie stanowi żadnego zagrożenia dla planety.

298820718605640102
Źródło zdjęć: © NASA

Tym razem jednak udało się zrobić wyjątkowo wyraźne zdjęcie 1998 OR2, a badacze żartobliwie komentują, że asteroida na fotografii wygląda, jakby nosiła maseczkę ochronną. Sami w miejscu pracy noszą maseczki i udostępnili fotografie, na których porównują je do asteroidy.

Ten humorystyczny akcent nawiązujący do pandemii COVID-19, nie zmienia faktu, że jest to pierwsze tak dokładne zdjęcie 1998 OR2. Dzięki niemu udało się potwierdzić wielkość asteroidy - ma co najmniej 1,5 km średnicy.

Badacze z Arecibo nie są jedynymi, którzy obserwują 1998 OR2 i przypominają, że doskonałą okazją do jej zobaczenia na nocnym niebie będzie 29 kwietnia, kiedy kosmiczna skała najbardziej zbliży się do Ziemi. Podkreślają, że mimo ogromnych rozmiarów nie stanowi ona zagrożenia dla planety. NASA potwierdza tę informację, uspokajając jednocześnie, że wszystkie wykryte potencjalnie niebezpieczne asteroidy (chociażby ze względu na ich rozmiar) są monitorowane przez agencje kosmiczne na całym świecie.

Zobacz też: NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)