Oglądanie uroczych zwierząt jest dobre dla zdrowia, twierdzą naukowcy

Oglądanie uroczych zwierząt jest dobre dla zdrowia, twierdzą naukowcy

Słodkie pieski
Słodkie pieski
Źródło zdjęć: © Getty Images
29.09.2020 10:40

Badanie przeprowadzone na University of Leeds w Wielkiej Brytanii we współpracy z Western Australia Tourism, wykazało, że oglądanie uroczych zwierząt może przyczynić się do zmniejszenia stresu i niepokoju – donosi CNN.

Badanie sprawdziło, jak oglądanie zdjęć i filmów uroczych zwierząt przez 30 minut wpływa na ciśnienie krwi, tętno i niepokój. Dr Andrea Utley, profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu w Leeds, żeby to zweryfikować, zmontowała 30-minutowy film z wykorzystaniem nagrań uroczych zwierząt. 

Jak wyjaśniła badaczka, sesje wideo przeprowadzone w grudniu 2019 roku, obejmowały 19 uczestników – 15 studentów i czterech pracowników uczelni – i zostały celowo zaplanowane na czas egzaminów zimowych, gdy stres jest na znacznie wyższym poziomie niż zazwyczaj.

Wyraźnie pozytywny wpływ

Badanie wykazało spadek ciśnienia krwi, tętna i lęku u każdego z uczestników, 30 minut po obejrzeniu filmu.

Analiza wykazała, że średnie ciśnienie krwi spadło z 136/88 do 115/71. Średnie tętno obniżyło się do 67,4 bpm, co oznacza spadek o 6,5 proc. O 35 proc. spadł również współczynnik lęku (mierzony metodą State-Trait Anxiety Inventory). 

– Byłam bardzo mile zaskoczona, że podczas sesji, każdy współczynnik u wszystkich uczestników spadł – stwierdziła autorka badania.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)