Offset na F-35 za miliardy dolarów. MON się sprzeciwia

Offset na F‑35 za miliardy dolarów. MON się sprzeciwia

Offset na F-35 za miliardy dolarów. MON się sprzeciwia
Źródło zdjęć: © East News | Adam Staskiewicz/East News
Karolina Modzelewska
19.12.2019 11:54

Ministerstwo Obrony Narodowej sugeruje, że umowa offsetowa na myśliwce F-35 jest zbyt kosztowna dla Polski. Komitet Offsetowy powinien z niej zrezygnować, bo nie jest adekwatna do polskich warunków i potrzeb.

Z informacji opublikowanych na portalu Defence24.pl wynika, że MON zaleca rezygnację z zawarcia umowy offsetowej dotyczącej zakupu myśliwców F-35 w ramach programu Harpia. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie jednak w styczniu, w trakcie posiedzenia Komitetu Offsetowego.

- Przedstawiliśmy nasze rekomendacje, aby zrezygnować z zawarcia umowy offsetowej. Chcemy się skupić na porozumieniach przemysł-przemysł, które powinny zostać zawarte w przyszłości, czyli podobnie jak stało się w przypadku porozumień w sprawie samolotów belgijskich – poinformowali przedstawiciele MON w rozmowie z portalem Defence24.pl.

Skutki rezygnacji z offsetu na F-35

Rezygnacja z zawarcia umowy pomoże w zaoszczędzeniu około mld UDS. Z drugiej jednak strony naraża Polskę na utratę zaawansowanych technologii, pomimo tego, że na zakup myśliwców władze i tak przeznaczą blisko 4 mld USD.

Umowa offsetowa F-35 nie jest dostosowana do polskich realiów

- Propozycje, które dostaliśmy były nieadekwatne do polskich potrzeb, ponadto nie odpowiadały stronie polskiej biorąc pod uwagę relację koszt-efekt. Pamiętajmy, że offset nie jest za darmo. Mieliśmy z tyłu głowy, że nie będąc członkiem programu F-35 będzie nam o wiele trudniej wywalczyć jakiekolwiek zdolności – czy to produkcyjne, czy serwisowe – w odniesieniu do tego samolotu – podkreślił przedstawiciel MON w rozmowie z Defence24.pl.

Szansa na uczestnictwo w programie została pogrzebana w 2008 roku, kiedy Polska odrzuciła propozycję uczestniczenia w nim w roli obserwatora. To wpłynęło na naszą obecną, słabszą pozycję negocjacyjną.

Rekomendacja nie ma charakteru jednostronnego. Została opracowana na podstawie konsultacji z uczelniami, instytucjami naukowymi czy polskim przemysłem (PGZ).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)