Odmawiają Ukrainie. Nawet USA nie są w stanie ich przekonać
Zastępca rzecznika niemieckiego rządu Wolfgang Buechner potwierdził, że kanclerz Olaf Scholz podtrzymuje swoją wcześniejszą decyzję dotyczącą odmowy dostarczenia Ukrainie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus. Nic nie zmieniają w tym kontekście ostatnie decyzje amerykańskiej administracji dotyczące sytuacji na froncie.
19.11.2024 07:42
Agencja Reutera, bazując na informacjach z kilku zaufanych źródeł, poinformowała, że administracja prezydenta Joe Bidena pozwoliła Ukrainie na korzystanie z amerykańskiej broni do przeprowadzania ataków na cele znajdujące się w głębi Rosji.
Niemcy odmawiają Ukrainie
"Tak, rząd federalny został o tym poinformowany i nie ma to wpływu na decyzję kanclerza federalnego o niedostarczaniu Taurusów" - stwierdził Wolfgang Buechner cytowany przez agencję dpa.
Pociski Taurus cechują się długością 5 m oraz wagą ok.1400 kg, z czego ok. 500 kg przypada na głowicę MEPHISTO (Multi-Effect Penetrator, Highly Sophisticated and Target Optimised). Ta ostatnia wyróżnia się nie tylko dużą siłą rażenia, ale też bardzo ciekawą konstrukcją. Może bowiem zostać zdetonowana jak klasyczny pocisk odłamkowo-burzący lub z opóźnieniem, po przebiciu się przez określoną przez użytkownika liczbę przeszkód. Dzięki temu pozwala na skuteczne eliminowanie podziemnych pozycji wroga (np. bunkrów).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Broń dalekiego zasięgu Ukraińców
Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa obrony wyjaśniła z kolei, że broń przekazana Ukrainie przez Niemcy jest teraz własnością tego kraju i może być wykorzystywana zgodnie z międzynarodowym prawem. Dodała jednak, że żadna z przekazanych Ukrainie niemieckich broni, w przeciwieństwie do Taurusów, nie zalicza się do kategorii broni o dalekim zasięgu.
Zasięg pocisków Taurus to ok. 500 km, co pozwoliłoby Ukrainie na atakowanie obiektów położonych daleko od ich granicy. Dla porównania, zasięg pocisków balistycznych krótkiego zasięgu ATACMS przekazanych Ukrainie przez Stany Zjednoczone to ok. 300 km.
Reuters donosi, że Ukraina w najbliższych dniach planuje pierwsze użycie pocisków ATACMS w kontekście celów w Rosji. Zmiana stanowiska USA dotyczącego ograniczeń użycia tej broni była odpowiedzią na rozmieszczenie przez Rosję północnokoreańskich wojsk lądowych na froncie. Niemieckie władze od miesięcy twierdzą, że przekazanie Ukrainie pocisków Taurus mogłoby przyczynić się do jeszcze większej eskalacji jej konfliktu z Rosją.