Odkryto świątynię sprzed 2100 lat. Ruiny w Egipcie nadal pełne tajemnic
Czy klify w Athribis mogą być miejscem, gdzie niegdyś znajdowało się sanktuarium? Archeolodzy z Uniwersytetu w Tybindze, którzy współpracują z egipskim Ministerstwem Turystyki i Starożytności, natrafili podczas wykopalisk na ważne tropy.
03.12.2024 | aktual.: 03.12.2024 13:18
Przełomowe doniesienia z Egiptu. W starożytnym miasteczku Athribis, w okolicach współczesnego miasta Sauhadż, zespół badawczy podczas ostatnich wykopalisk odkrył starożytną egipską świątynię z wejściem ukrytym w klifie - informuje Uniwersytet w Tybindze. Na zdjęciu powyżej widać północną wieżę świątyni z nowo odkrytą komnatą. Podczas prac wykopaliskowych przy kamiennej świątyni natrafiono też na liczne płaskorzeźby.
Odkryta świątynia na cześć bogini-lwicy?
Liczne hieroglify, na które natrafili badacze, przedstawiają króla Ptolemeusza VIII, rządzącego pomiędzy 170 a 116 rokiem p.n.e., składającego ofiary bogini Repit, ukazanej z lwim obliczem oraz jej synowi Kolanthesowi. Według prof. Christiana Leitza z Uniwersytetu Tybingi, który kieruje projektem, świątynia mogła być specjalnie dedykowana Repit, chociaż jej nazwa pozostaje nieznana. Zespół zamierza kontynuować wykopaliska, aby wyjaśnić więcej szczegółów.
Pod świątynią znaleziono również nową komorę (ma ona ok. 6 m długości i prawie 3 m szerokości), która pierwotnie przechowywała sprzęty świątynne, a później amfory - gliniane naczynia o charakterystycznych dwóch uchwytach i wąskich szyjkach. Przy wejściu do komory odkryto płaskorzeźby Repit i Mina-Ra, z przedstawieniami Mina-Ra w towarzystwie dwóch posągów - dekanów. Jak informował prof. Leitz z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze, dekany posiadały ciała ludzkie i głowy zwierząt, z jednym w postaci sokoła, a drugim – ibisa, a w innych świątyniach dekanom zwykle towarzyszy większa liczba bogów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kompleks świątynny w Athribis, okolice Luksoru w Egipcie
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prace wykopaliskowe w okolicach egipskiego miasta Sauhadż, około 200 km na północ od Luksoru, trwają od 2012 r. W ramach "Projektu Athribis", starożytnej świątyni archeolodzy przyglądają się bliżej od 2022 r. Badacze próbują w pełni odkryć tajemnice dzielnicy świątynnej, która została zbudowana między 144 r. p.n.e. a 138 n.e. Cały kompleks archeologiczny rozciąga się na ponad 30 hektarów i składa się z miejsca świątynnego, osady, nekropolii i kamieniołomów. Na miejscu nadal pozostają obszary jeszcze nie odkopane, na którym trwają badania.