Odkryto nowy gatunek mięsożernego dinozaura. Przez wiele lat pozostawał niezauważony

Odkryto nowy gatunek mięsożernego dinozaura. Przez wiele lat pozostawał niezauważony

Odkryto nowy gatunek mięsożernego dinozaura. Przez wiele lat pozostawał niezauważony
Źródło zdjęć: © East News | Marek Zajdler/East News
Karolina Modzelewska
28.01.2020 09:37

Pierwsze dowody na istnienie Allosaurus jimmadseni zostały odkryte już na początku lat 90., ale dopiero teraz naukowcy poinformowali o tym cały świat. Szczątki dinozaura znajdowały się w Dinosaur National Monument w północno-wschodnim Utah.

Paleontolodzy zbadali pozostałości czaszki oraz szkieletów dinozaurów odkrytych w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Analizy pozwoliły zauważyć, że eksperci badają zupełnie nowy gatunek dinozaura – Allosaurus jimmadseni. O swoim dokonaniu poinformowali 24 stycznia na łamach czasopisma naukowego PeerJ.

Nowy gatunek dinozaura z Utah

Pierwszy okaz nowego dinozaura został odkryty w Dinosaur National Monument w północno-wschodnim Utah na początku lat 90. To jego szczątki naprowadziły naukowców na trop nieznanego dotąd gatunku, który najprawdopodobniej żył w Ameryce Północnej od 152 do 157 milionów lat temu. Wszystko wskazuje na to, że jest największym dinozaurem z rodziny Allozaurów.

Allosaurus jimmadseni miał od około 8 do 9 metrów długości i ważył ponad 180 kilogramów. Jego nazwa jest uhonorowaniem dla jego odkrywcy - Jamesa H. Madsena Jr, paleontologa z Utah.

- Wcześniej paleontolodzy sądzili, że w Jurajskiej Ameryce Północnej istniał tylko jeden gatunek Allozaura, ale badanie pokazuje, że były dwa gatunki - nowo opisany Allozaur jimmadseni ewoluował co najmniej 5 milionów lat wcześniej niż jego młodszy kuzyn, Allosaurus fragilis - mówi współautor badania, autor Mark Loewen, pracownik naukowy w Natural History Museum of Utah i profesor nadzwyczajny na Wydziale Geologii i Geofizyki Uniwersytetu w Utah.

Eksperci ustalili, że czaszka Allosaurus jimmadseni jest lżejsza niż czaszka Allosaurus fragilis, co sugeruje inne zachowania żywieniowe.

Koniec świata dinozaurów

Paleontolodzy z Utah cały czas badają prehistoryczną przeszłość stanu. Ich wcześniejsze badania pozwoliły na odkrycie nowego gatunku ankylozaura (pancernego dinozaura). W zeszłym roku zaprezentowali intrygujące badania, które rzucają nowe światło na to, co wydarzyło się bezpośrednio pod uderzeniu asteroidy, która zabiła dinozaury. Analizy obejmowały ogromną ilość skał, zebranych w kraterze uderzeniowym Chicxulub, znajdującym się w Meksyku.

Siłę uderzenia asteroidy porównuje się do wybuchu 10 miliardów bomb atomowych. Asteroida wywołała liczne pożary, tsunami i sprawiła, że do atmosfery dostała się siarka blokująca promienie słoneczne. Był to moment, w którym wyginęły dinozaury i doszło do globalnego ochłodzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)